Promotor z niebios Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Promotor z niebios
23 stycznia 2023

Promotor z niebios

Poniedziałek, III Tydzień zwykły, Rok A, I

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».
Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».

(Mk 3, 22-30)


Zajączek miał napisać pracę doktorską zatytułowaną O wyższości zajączków nad wilkami. W oczywistej opozycji znalazła się cała wataha wilków w lesie. Zajączek niezrażony krytyką zaproponował spotkanie szefa watahy z promotorem pracy doktorskiej przy najbliższej okazji. Na umówiony termin w mateczniku lasu stawił się herszt watahy i wszedł do środka. Po krótkiej chwili wychodzi pokiereszowany, ale czule podtrzymywany przez niedźwiedzia. Oddając obolałego wilka swoim kompanom niedźwiedź z nieskrępowanym uśmiechem pyta: Czy ktoś jeszcze chciałby przedyskutować argumenty dotyczące pracy doktorskiej zajączka? Nie było odpowiedzi…

Anegdotka, anegdotką, ale rzeczywistość naszej wiary jest podobna. Bardzo mizernie przedstawiają się nasze zdolności do naśladowania Chrystusa. Właściwie bez łaski nic nie możemy osiągnąć. Jedynie grzech wychodzi nam całkiem, całkiem; jest na co popatrzeć! Jesteśmy nawet w stanie odeprzeć wszystkie zabiegi Dobra i znaleźć się w sytuacji grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.

Może należałoby się zwrócić do Jezusa jako do Promotora projektów na Nowego Człowieka, który każdy za nas chce dokonać licząc tylko na Niego. Przecież takim promotorem dla Dawida był Bóg, któremu drugi król Izraela całkowicie zawierzył swoje życie. Nic dziwnego, że pierwszą lekturę Słowa Bożego dzisiaj kończy zdanie: Dawid stawał się coraz potężniejszy, bo Pan, Bóg Zastępów, był z nim.

Ten Promotor jest w stanie napisać i obronić za każdego z nas tezę O możliwości uczynienia każdej pokraki życiowej największym świętym na świecie. Wystarczy tylko zacząć coś pisać do poprawy i spotykać się często z Promotorem.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – duszpasterz w parafii pw św. Piotra i Wszystkich Świętych w Peterborough (Wielka Brytania)

——————————-