Promocja pogardzonych Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Promocja pogardzonych
11 września 2019

Promocja pogardzonych

Środa, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, I

Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
«Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom».

(Łk 6, 20-26)


O tym, że sądy mogą wydawać niesprawiedliwe wyroki słyszeliśmy już niejednokrotnie. W ostatnich latach dosyć często dowiadywaliśmy się o różnego rodzaju skandalach w kościele. W mediach padały nazwiska skazanych za różne czyny a nieraz podawano je tylko po ujawnieniu zarzutów, których jeszcze żaden sąd nie rozpatrzył. O pomyłkach sądów lub umorzeniu spraw z powodu braku wystarczających zarzutów te same media milczą lub wzmiankują nadzwyczaj oszczędnie.

Fragment dzisiejszej Ewangelii wg. św. Łukasza jest tylko częścią tzw. Kazania na Górze spisanego przez Ewangelistę Mateusza. Zaskakuje w nim zupełnie nowe myślenie o sytuacji wszystkich cierpiących z powodu biedy, pogardy, prześladowania za wiarę w Jezusa czy fałszywie oskarżonych. Do czasu przyjścia Mesjasza ludzi dotkniętych przez los opłakiwano (zob. Łk 23,27). W Błogosławieństwach Jezus zaprowadza „Nową” moralność i zwracając się bezpośrednio do będących w skrajnie ciężkich sytuacjach mówi: „cieszcie się i radujcie (…) bo wielka jest wasza nagroda w niebie”. Sposobem do niepopadania w smutek i depresję jest – po pierwsze – skierowanie wzroku ku górze – ku niebu a następnie myśl o wielkiej nagrodzie jaka tam na nich czeka.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy zrobić dobry produkt, nakręcić dobry film, nie wystarczy być utalentowanym aktorem czy utalentowaną piosenkarką. By zdobyć uznanie, zrobić karierę i zarobić przy tym „wielkie pieniądze” potrzeba promocji.

Błogosławieństwa są swego rodzaju formą promocji wszystkich: głodujących, wzgardzonych, zapomnianych, niewinnie skazanych czy prześladowanych za mówienie prawdy o Bogu i o świecie. I jest jeszcze jeden powód do radości (tej ewangelicznej), że w sytuacjach ekstremalnych życiowych doświadczeń idziemy drogą Jezusa, który powiedział: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować“ (J 23,27). Dla uzupełnienia duchowego charakteru Kazania na Górze zachęcam do przeczytania fragmentu: Mt 5 1-48

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "