Prawda Słowa Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Prawda Słowa
10 lutego 2021

Prawda Słowa

Środa, V Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego:
«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste.
I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

(Mk 7, 14-23)


Pewna kobieta ma wrodzoną wadę serca. Z tego powodu ryzykiem czy wręcz zagrożeniem jest wiele zwykłych czynności np. szybki spacer i długotrwały wysiłek, pokonywanie wzniesienia i zmiana klimatu, zwykłe przeziębienia czy choroby… Zwykłe i codzienne ludzkie plany musiały liczyć się z ta wadą serca. Jej życie niemal w każdym wymiarze jest zagrożone.

Jezus mówi nam dzisiaj o innej wadzie serca, a właściwie o wielu wadach serca. Ludziom którzy myślą, ze brudzi człowieka pokarm, brud albo błoto odsłania jedną z najważniejszych tajemnic życiowych. Człowiek cuchnie, jest odpychający i brudny przez grzechy. Ich lista zdumiewa! Serce pełne wad: od złych myśli do głupoty, a wśród nich przewrotność i podstęp, wyuzdanie i nierząd, pycha i chciwość.

Te wady, bardziej niż medyczne wady serca, zagrażają życiu człowieka. Komplikują to życie i krzyżują plany ludzkiego szczęścia. Czy dzisiaj Słowo Boże wskazuje lekarstwo na te wady? Jezus mówi do tłumów: “Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!” A śpiew przed Ewangelią zaprasza do modlitwy: “Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie”.

Dlatego jesteśmy blisko Jezusa, aby Go słuchać i pozwalać, aby Jego prawda uświęcała nasze życie. Pozwalać, aby Jezus dotykał nasze życia..

Jakich miejsca dotyka dzisiaj w moim sercu Pan?

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "