Powołani przez Jezusa Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Powołani przez Jezusa
9 stycznia 2023

Powołani przez Jezusa

Poniedziałek, I Tydzień zwykły, Rok A, I

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

(Mk 1, 14-20)


Pierwsze słowa Jezusa to: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15). Dobre słowa na początek. W relacji z drugim człowiekiem bardzo często liczy się pierwsze wrażenie, liczą się pierwsze słowa. Dlatego tak ważne są pierwsze słowa Jezusa – to jakby jego expose – pokazujące, jaka będzie Jego misja, że najważniejsze jest bliskość Boga i wynikająca z tego wiara, która wzywa do zmiany życia, do nawrócenia.

Pewien młody ksiądz, zastępując kapelana, miał odprawić Eucharystię w więzieniu. Bardzo długo się przygotowywał, myślał co ma powiedzieć tym, którzy odbywali swoje kary. Kiedy szedł do ambony, aby wygłosić homilię, nie zauważył stopnia, potknął się i wywrócił. Wówczas ksiądz – trochę zmieszany, trochę bardziej przytomny – podszedł do pulpitu i powiedział z przekonaniem: – Moi drodzy, właśnie dlatego przyszedłem do was, aby wam to pokazać i powiedzieć, że człowiek może upaść i znowu powstać.

I pewnie powstawanie jest w centrum Jezusowego nauczania. Kiedy powołuje uczniów, jakby podnosi ich z codzienności, pracy i grzechów do prawdziwego życia – życia z Nim. Dziś Jezus powołuje każdego z nas do życia. Nam trzeba tylko zostawić swoje sieci i iść za Nim.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – katecheta w parafii Kobylanka

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "