Popękane naczynie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Popękane naczynie
14 czerwca 2019

Popękane naczynie

Piątek, X Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa».

(Mt 5, 27-32)


Dzisiaj Paweł przypomina nam, że Bóg obdarza nas wielkim zaufaniem, choć często to zaufanie przekreślamy. A jednak Bóg ufa dalej, nie oddala się, mało tego daje nam jeszcze więcej. Przechowujemy skarb w naczyniach glinianych…. czyli takich, które łatwo stłuc i zniszczyć. Skąd taka nierozwaga z naszej strony?

Gdybyśmy chcieli za wszelką cenę udowodnić, że to my jesteśmy Panami Świata, pewnie “przechowywalibyśmy skarby” w sejfie chronionym najnowszymi technologiami, a jednak największe skarby trzymamy w lichych naczyniach. Bo przecież z Boga jest moc, nie z nas. Warto wejść nam dziś w postawę zależności od Boga, a wtedy On będzie łatał i naprawiał nasze gliniane naczynia, które rozbijamy naszymi grzechami. Glina pozostanie zawsze gliną, ale dbaj o Twój Skarb – o Boga i Jego łaskę, która w Tobie działa, a Bóg zadba o naczynie – o Ciebie.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – duszpasterz w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-