Pomieszanie porządków Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Pomieszanie porządków
21 października 2019

Pomieszanie porządków

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły, Rok C, I

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

(Łk 12, 13-21)


Jak boli cię głowa to nie idziesz się do kowala, ale do lekarza. Jak pragniesz odpocząć to jedziesz nad morze lub w góry, a nie do zatrutego dymem i smogiem wielkiego miasta. Jak zamierzasz jechać do Chin to nie uczysz się japońskiego, tylko chińskiego, itd.

Obowiązuje bowiem logika porządków, wszystko ma swój czas i kolejność. To wydaje się takie oczywiste i w sprawach tego świata w zasadzie takie oczywiste jest. Naturalnie zdarzają się wyjątki, bo dziwacy zawsze się znajdą, ale…

Natomiast znacznie gorzej wygląda to w sprawach duchowych, dotyczących naszego zbawienia, naszej wieczności. Tutaj o pomylenie porządków znacznie łatwiej. I dzisiejsza Ewangelia jest właśnie o tym.
Jezus bardzo wyraźnie to rozgranicza – Oddaj Bogu, co Boże, a cesarzowi, co cesarskie. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. No i dzisiaj: Kto mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą.

Jak łatwo jest uwierzyć, iż powodzenie, majątek, sława, kariera, władza, na tym świecie nie pokrywają się prawie nigdy z powodzeniem w życiu przyszłym. Pamiętamy na słowa z przypowieści o Łazarzu i bogaczu. „Wspomnij synu, że ty miałeś wszystko na ziemi, a on biedę cierpiał, teraz on jest szczęśliwy a ty męki cierpisz”. Dzisiaj zaś słyszmy jeszcze mocniejsze słowa – „głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy”.

Nie bądźmy więc głupcami, nie mieszajmy porządków, Bożego z ludzkim. Prośmy o światło Ducha Świętego, by odróżniać jedno od drugiego. Spichlerze trzeba budować, gromadzić dobra też, bo przecież „czyńcie sobie ziemię poddaną”, ale tak, by to było i dla nas na teraz i dla braci, i sióstr którzy są z nami i będą po nas. Ma wystarczyć dla wszystkich. Wtedy duszę swoją zachowasz na wieczność.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "