POKORNI – UNIŻENI Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   POKORNI – UNIŻENI
1 września 2019

POKORNI – UNIŻENI

XXII Niedziela zwykła, Rok C, I

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:
«Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by przypadkiem ktoś znamienitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca”, a wtedy musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. A gdy przyjdzie ten, który cię zaprosił, powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej”. I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».
Do tego zaś, który Go zaprosił, mówił także: «Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych».

(Łk 14, 1. 7-14)


“Aniołowie będą się śmiać z mojej teologii.
(Karl Barth)

W XVI wieku mówiono o pewnej zakonnicy, że ma moc czynienia niewiarogodnych cudów. Papież zlecił zbadanie tej sprawy św. Filipowi Neri. Po długiej podróży święty dotarł wreszcie do odległego klasztoru i poprosił o widzenie z zakonnicą. Kiedy weszła do izby, ściągnął swe zabłocone buty i poprosił by je wyczyściła. Zakonnica fuknęła wyniośle i obróciła się na pięcie czyniąc uwagi pod adresem przybysza. Św. Filip założył buty i powrócił do papieża, aby złożyć relację: – Wasza Świątobliwość, to wszystko co mówią o tej siostrze, to plotki. Szkoda czasu, żeby się nimi zajmować. – Gdzie nie ma pokory nie może być cudów.

Ciśnienie sukcesu

Od dzieciństwa jesteśmy wychowywani i przygotowywani do zdobycia sukcesu i zajmowania pierwszego miejsca. Kto z naszych rodziców, dziadków czy nauczycieli mówił nam: najważniejsze jest to, abyś był pokornym człowiekiem, przyjmującym porażki i zajmującym ostatnie miejsce w ostatnim szeregu? Nie oszukujmy się – nikt!
Żyjemy pod ogromnym ciśnieniem sukcesu, zwycięstwa, zrobienia kariery, zdobycia zaszczytów czy odznaczeń… Tym się chlubimy i tacy w rzeczywistości jesteśmy.
W codzienności pokazywanej w telewizji, widzimy jak w tzw. świecie polityki istnieje wyścig szczurów, pogoń za stanowiskami i tytułami; ile jest rozpychania się łokciami i deptania innych i przechodzenia „po trupach” – byle dopiąć swego. Ile jest pychy, która prowadzi do arogancji – wtedy tak zaczynam myśleć: jestem najlepszy! Tylko ja czynię dobrze, bo tylko ja jestem inteligentny a inni to kretyni! Tylko mnie należy się szacunek, respekt i uznanie! Tylko ja jestem godny pierwszego miejsca, chwały, zaszczytów i szacunku od wszystkich!

Kryzys Kościoła

Zewsząd słyszymy komentarze mówiące o kryzysie Kościoła? Jednak trzeba podkreślić, że to nie Kościół jest w kryzysie, tylko jego członkowie – ja i ty! Bo brak nam pokory! Bo próżność faryzeusza – który kocha pierwsze miejsca – jest przymiotem każdego z nas. Bez pokory nie ma wiary, nie ma życia chrześcijańskiego, nie ma ewangelizacji, bo ona jest drogą do poznania Chrystusa. Kościół rodzi się tam, gdzie są ludzie pokorni.
Dlatego Jezus przypomina nam dzisiaj o pokorze. On wybrał ostatnie miejsce… Nie lubimy być ostatnimi… a właśnie wtedy jesteśmy najbardziej podobni do Boga. Kto wybiera ostatnie miejsce nazwany jest przyjacielem Boga! Szukajmy ostatniego miejsca. „Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne! Nie uważajcie samych siebie za mądrych” (Rz 12,16).

Uniżenie

Ta niedziela jest pełna Dobrej Nowiny dla biednych, odrzuconych, poniżonych i pominiętych, którzy nic nie znaczą i nic się nie liczą, którzy są pozostawieni „na pastwę losu”, którymi nikt się nie zajmuje ani nie przejmuje. Jezus kończy przypowieść mówiąc: Kto się uniża, będzie wywyższony. Ale co oznacza uniżanie się? Co Jezus zrobił, żeby być pokornym? Uniżył się, „…ogołocił samego siebie” (Flp 2,6).

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "