Pokój temu domowi! Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Pokój temu domowi!
1 października 2020

Pokój temu domowi!

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich:
«Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.
Lecz jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu».

(Łk 10, 1-12)


Pan Jezus wyznaczył uczniów i posłał ich, by głosili Dobrą Nowinę! Już na samym początku zaznacza, że nie będzie łatwo, gdyż posyła ich jak „owce między wilki”. Pamiętam słowa bp. Grzegorza Rysia, który powiedział, że pierwszym zadaniem owcy jest to, by nie stała się jak wilk… Jezus powołuje swoich uczniów, by szli i głosili pokój, by szli w prostocie i ubóstwie z zapewnieniem, że Bóg o nich się zatroszczy.

Możemy zastanawiać się czemu 72… Można szukać symboliki tej liczby. Nie posłał wszystkich swoich uczniów. Inni zostali, by spełniać inne posługi. Pozostali poszli po dwóch, we wspólnocie. By brat wspierał brata, bo samą postawą są świadectwem dla tych, do których są posłani.

Mają głosić pokój. Jakże aktualne słowa na przestrzeni wieków. Czy i dziś naszym zadaniem nie jest właśnie głoszenie pokoju. W świecie, który pędzi nie wiadomo dokąd, w świecie, w którym tak dużo niepokoju, w świecie, gdzie ludzie tak bardzo pragną pokoju. Pierwsze słowa jakie Jezus kieruje do uczniów po swoim zmartwychwstaniu są właśnie takie: „pokój Wam”.

Kiedy panuje w naszych sercach pokój? Kiedy nie wybiegamy zbytnio do przodu, kiedy nie planujemy i nie martwimy się o plany na przyszłość, kiedy nie analizujemy zbyt szczegółowo naszej przeszłości i nie zamartwiamy się licznymi problemami. Nade wszystko mamy pokój w sercu, kiedy mamy Boga w sercu.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-