Pójść dalej Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Pójść dalej
7 czerwca 2019

Pójść dalej

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»
Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś baranki moje».
I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»
Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś owce moje».
Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje.
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».
To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

(J 21, 15-19)


Otrzymujemy dzisiaj znane nam słowa, dialog Jezusa z Piotrem. Uczniowie spożyli śniadanie, które nie było prostym posiłkiem, ale Eucharystią. Po dniach rozpaczy, ucieczki, i całkowitego zagubienia potrzebują być posileni. Wyjazd do Grecji nie przywróci im sił, czy pobyt całodzienny na basenach, Eucharystia, Ciało Jezusa jest dla nich prawdziwym, wewnętrznym i zewnętrznym umocnieniem. Jeżeli jest przed tobą ważna, może trudna rozmowa, to posil się wcześniej Eucharystią by być gotowym.

Ten wspólny posiłek jest również znakiem przebaczenia uczniom ich niewiarę i ucieczkę, Jezus pojednał się z nimi. Piotr po wydarzeniach Wielkiego Tygodnia ma obolałe serce, poranione przez swoje ograniczenia, więc jest karmiony przez Mistrza. W ten sposób uczy się darmowej miłości, wraca do tematu który absolutnie mu nie wyszedł. Teraz Piotr mówi bardzo mało, zamknął się w swoim sercu, dlatego Jezus prowadzi tą rozmowę, bo Piotr pogubiłby się w niej.

To lekcja słuchania Boga gdy nic nie mam do powiedzenia, gdy zawiodłem się na sobie i nie potrafię zrozumieć siebie samego. Dobrze jest oddać Jezusowi prowadzenie rozmowy, prowadzenie modlitwy, wtedy może nas bardzo zaskoczyć swoją łagodnością i możliwymi rozwiązaniami. Piotr nie ,,zagadał’’ problemu, pozwolił by Chrystus go przeprowadził przez prawdę do odkrycia nowych dróg podążania za Mistrzem. Pójść dalej to dać się umocnić i wyczekiwać w swojej codzienności znaków Boga.

Jezus mówi; ,,Szymonie synu Jana miłujesz mnie więcej od tych?’’ To pytanie o uczniów, również o ucznia umiłowanego, który nie opuścił Jezusa. Musiało być krępujące, ale Piotr otwiera się na Prawdę i daje się prowadzić. Jezus podejmuje również kwestię przywiązania Piotra do rzeczy które się wydarzyły, cuda, uzdrowienia, nauczanie z mocą, jest do nich przywiązany, Jezus wie o tym i chce mu to uświadomić. Jesteś przywiązany do swoich planów, oczekiwań, może pewnego sposobu bycia z Bogiem?

Pójść dalej oznacza przyjąć plany Boga za swoje, dać się Mu poprowadzić przez ciemną dolinę i nie wyrzucać Mu tego. Łatwo jest to napisać, ale trudniej przeżyć, nie mam co do tego złudzeń, ale gdy się już to przeżyje, radość i pokój jest podwojona, bo płynie z bliskości Boga.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-