Pierwsze jest: Słuchaj Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Pierwsze jest: Słuchaj
20 marca 2020

Pierwsze jest: Słuchaj

Piątek, III Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

Jeden z uczonych w Piśmie podszedł do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?»
Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych».
Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego znaczy daleko więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary».
Jezus, widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się Go więcej pytać.

(Mk 12, 28b-34)


W Biblii słowo shema pojawia się wiele razy. Oczywiste znaczenie jest powiązane z uchem. W języku hebrajskim shema może oznaczać również poświęcenie czemuś uwagi albo skupienie się na czymś.

Kiedy Lea, która była niekochana przez Jakuba urodziła mu syna, nazwała go Symeon. Dlaczego? Ponieważ usłyszał Pan, że zostałam odsunięta (Rdz 29,33). Shema oznacza więc słyszeć, mieć coś na uwadze, ale jednocześnie coś więcej: odpowiedź na to, co słyszysz! Dlatego tak wiele zawołań modlitewnych, kierowanych do Boga w Księdze Psalmów zaczyna się właśnie od Usłysz Panie, np. Shema głosu mojego, kiedy wołam, o Panie: bądź miłosierny, odpowiedz mi (Ps 27,7)

Kiedy więc prosisz Boga o shema, prosisz Go o dwie rzeczy równocześnie: aby usłyszał twój głos oraz o to, żeby zaczął działać.

Również w sytuacji, kiedy Bóg wzywa do słuchania to chce, aby odbiorca nie tylko usłyszał dźwięk, ale okazała posłuszeństwo. W starożytnym języku hebrajskim nie ma bowiem oddzielnych słów na określenie bycia posłusznym i słuchanie czyjegoś słowa. Shema oznacza, że będę słuchał tego co mówisz do mnie i zrobię to, co mi powiesz. Słuchanie i działanie to dwie strony tego samego medalu.

Jeśli banknot ma zadrukowaną jedną stronę a rewers jest pusty, mamy do czynienia z falsyfikatem. Biblia nie uznaje takich podróbek. Shema znaczy wsłuchiwanie się z uwagą w głos tego, który do mnie przemawia i robienie tego, co mówi. Prawdziwe słuchanie łączy w sobie uwagę słuchania i działanie.

Jezus łączy dwa przykazania Starego Testamentu w jedno, ale daje do zrozumienia, że warunkiem jest właściwa postawa aktywnego słuchania. Uczony w Piśmie przytakuje z ogromnym uznaniem. Czy odpowiedział życiem na to, co usłyszał? Nie wiemy. Dzisiaj ważne jest to, co ja zrobię w odpowiedzi na usłyszane Słowo.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "