PIENIĄDZ W SŁUŻBIE BOŻEGO KRÓLESTWA Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   PIENIĄDZ W SŁUŻBIE BOŻEGO KRÓLESTWA
18 września 2022

PIENIĄDZ W SŁUŻBIE BOŻEGO KRÓLESTWA

Niedziela, XXV Tydzień zwykły, Rok C, II

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.
Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.
Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości.
Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?
Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.
Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»

(Łk 16, 1-13)


Być może zdarzyło nam się w życiu znaleźć się w takiej sytuacji, że zmuszeni byliśmy do szukania rozwiązania ocierającego się o kombinowanie, zawierającego w sobie jakieś elementy nieuczciwości – koperta dla lekarza, przymknięcie oka w zakwalifikowaniu pojazdu do użytku dróg itp.

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam sposób wyjścia pewnego zarządcy z trudnej sytuacji, który posłużył się nieuczciwością, aby wybrnąć z niewygodnego dla siebie położenia. Co ciekawe, zyskał pochwałę swego pana za pomysłowość, w myśl zasady: „wszystkie chwyty dozwolone, aby ratować swoją skórę”.

Pan Jezus odnosząc się do przytoczonej przez siebie historii wydaje się czynić pewien wyrzut wobec swoich wyznawców – jak by chciał powiedzieć: „bądźcie co najmniej tak przebiegli w zdobywaniu Królestwa Bożego jak ludzie tego świata w załatwianiu spraw doczesnych”.

Od razu daje nam wskazówkę, czego używać do zdobywania tego Królestwa – używaj pieniędzy. Mówi o nich, że są niegodziwe, bo mogą prowadzić do niegodziwości, ale mamy ich tak używać, aby stały się skutecznym środkiem do zdobycia Królestwa Bożego. W jaki sposób?

Na przykład jako jałmużny. Niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa – sposób dawania jałmużny. Bóg odda ci stokrotnie więcej w swoim czasie w sposób duchowy. Tak używaj pieniędzy, byś obracając nimi czynił dobro. Są one do zarządzania, nie do posiadania, ponieważ kiedy będziesz je posiadać one posiądą ciebie – prędzej czy później.

Pieniądz jest dla Królestwa Bożego, ponieważ ono jest dobrem najwyższym. To zachęta, żeby zrzucić mamonę z piedestału, aby zajęła swoje właściwe miejsce – ona ma być tylko narzędziem, środkiem do celu, a nie celem. Panie, daj mi wolność wobec pieniądza.

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "