Piękno i moc Kościoła Chrystusowego Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Piękno i moc Kościoła Chrystusowego
30 listopada 2021

Piękno i moc Kościoła Chrystusowego

Wtorek, I Tydzień Adwentu, Rok C, II

Święto św. Andrzeja, apostoła

Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami.
I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi».
Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.
A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał.
A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

(Mt 4, 18-22)


Gdy wspominamy w liturgii Apostołów, jesteśmy u samego początku Kościoła, który założył Chrystus. Apostołowie są fundamentem tej wspaniałej budowli, która wydaje się być dzisiaj w odwrocie, która jest pełna pęknięć, skazy i grzechu, a przecież „bramy piekielne jej nie przemogą”, bo tak powiedział nasz Pan i założyciel Kościoła. Na Kościół trzeba spojrzeć z perspektywy, aby zobaczyć jego piękno, podobnie jak potrzeba perspektywy z wysoka, by zobaczyć całe miasto. Podobnie jeśli chcemy zobaczyć las, też trzeba tej perspektywy. Gdy wejdziemy do niego zobaczymy tylko poszczególne drzewa a w mieście podrapane domy, pęknięte ściany, a gdy wyjdziemy wysoko, ukaże się całość i piękno architektury.

Takie obrazy przedstawił ks. Józef Razinger, późniejszy papież, gdy został zaproszony do jednego z miast w Niemczech z referatem: Dlaczego jeszcze jestem w Kościele? Było to w 1970 r. po Soborze Watykańskim II, gdy w Kościele było wiele zamieszania, chaosu i odejść. Pewnie czas podobny do dzisiejszych czasów. Tytuł referatu był prowokujący. Warto zapytać a dlaczego Ty dzisiaj jeszcze jesteś w Kościele? Kościół to piękna historia Apostołów, męczenników, wyznawców, dziewic. Wszyscy oni zostali święci, bo żyli z Chrystusem i przyjęli Jego postawy w życiu.

Niech na to pytanie odpowie najnowszy błogosławiony Kościoła w Polsce ks. Jan Macha, który oddał życie w młodym wieku, bo kochał Chrystusa i człowieka w Kościele Chrystusowym. Tak napisał w jednym z kazań, które zdążył wygłosić, zanim Niemcy za działalność charytatywną w trzecim roku kapłaństwa, odebrali mu krótkie, ale piękne życie. Błogosławiony ks. Jan został stracony na gilotynie w Katowicach w 1942 r. : „Od początku Kościół był prześladowany, Apostołowie zostali wygnani z Jeruzalem, rzymscy cesarze wykrwawiali Kościół, uważano, że chrześcijaństwo zostało pogrzebane w katakumbach. Dumni filozofowie usiłowali utopić Kościół w mydlinach drwin i kpin. Heretycy rozszarpywali Kościół. W czasach oświecenia, sekularyzacji, kulturkampfu usiłowano zawsze przeciąć tętnicę Kościoła, uważano, że musi się wykrwawić. Kościół dotkliwie cierpiał, ale jego siły życiowe nie zostały stłamszone. One wciąż okazywały się wystarczająco wytrzymałe, by się odrodzić. Królestwa i narody upadały, rozpadały się cesarskie korony ale Kościół pozostaje niezmienny. Prawie w każdym dziesięcioleciu był ktoś, kto chciał wystawić akt zgonu Kościołowi, a jednak Kościół ujrzał wszystkich swoich wrogów w grobach. Kościół żyje. On stoi jak niezłomna skała na falach czasu. Jeśli Kościół ma nadal trwać pozostać niezłomnym musimy stać się zaczynem w świecie. I dodaje … Nie traćcie nadziei Jeśli zdarzy się, że będziemy w mniejszości, zaczyn jest również mniejszością, pośród dużej ilości mąki ale to zaczyn sprawia, ze rośnie ciasto, że można z niego wypiec chleb”.

Niech te słowa, jakże prawdziwe, pełne wiary w obecność Chrystusa, będą zachęta do trwania przy Nim w Kościele i poszukania Go w tym adwentowym czasie. On jest tym, który JEST, który był i który przychodzi.

——————————-

ks. Kazimierz Wolan MS – duszpasterz, rekolekcjonista

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "