Panta rhei – wszystko płynie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Panta rhei – wszystko płynie
21 maja 2020

Panta rhei – wszystko płynie

Czwartek, VI Tydzień Wielkanocny, Rok A, II

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie».
Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: «Cóż to znaczy, co nam mówi: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie”; oraz: „Idę do Ojca”?» Mówili więc: «Cóż znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co powiada».
Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: «Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: „Chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie?” Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość».

(J 16, 16-20)


Czytając dzisiejszy fragment z Ewangelii wg. św. Jana spontanicznie przyszło mi do głowy powiedzenie filozofa greckiego Heraklita z Efezu. Panta rhei, czyli wszystko płynie. Jest w tym powiedzeniu zawarta prawda o przemijaniu wszystkiego, o niemożliwości zatrzymania czasu, o płynności i zmienności.

Jezus oznajmia uczniom, iż teraz widzą Go jako tylko człowieka, a niebawem ujrzą Go jako Boga-Człowieka i to zmieni całkowicie ich sposób myślenia i patrzenia na rzeczywistość. Wszystko nabierze innego znaczenia i innego sensu.

Dokona się to jednak na dwóch poziomach, ludzkim i boskim, naturalnym i nadnaturalnym, widzialnym i niewidzialnym. Względne też będzie pojęcie czasu, różne od tego naszego. Chwila u Boga nie znaczy chwila u nas. „Jeden dzień u Boga jak tysiąc lat a tysiąc lat jak jeden dzień” – pisze św. Piotr w swoim drugim liście.

Jaki z tego wniosek? Po pierwsze: nie dziwić się niczemu na tym świecie. Nie gorszyć się milczeniem Boga na zło wokół nas i w nas. Po drugie: wierzyć słowom Jezusa nawet wbrew nadziei, wobec pozornej przegranej, wobec przewagi zła i jego zabójczej siły. I po trzecie: cierpliwie czekać, aż smutek przemieni się w radość, aż przyjdzie ostateczne zwycięstwo Jezusa, Króla Wszechświata, Jedynego Zbawiciela, Zwycięzcę nad śmiercią i wszelkim złem.

Panta rhei. Wszystko płynie i to w dobrym kierunku. Bądźmy spokojni i z wiarą czekajmy. Dopłyniemy do nieba na pewno.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-