Panie, abym przejrzał! Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Panie, abym przejrzał!
10 września 2021

Panie, abym przejrzał!

Piątek, XXIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus opowiedział uczniom przypowieść:
«Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?
Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego».

(Łk 6, 39-42)


Księga Przysłów mówi: “Kiedy nie ma wizji, naród się psuje” (29,18). Co mówi nam dzisiaj obraz ślepego przewodnika albo człowieka o chorym widzeniu (belka w oku)? Chore widzenie i ślepy przewodnik mogą prowadzić tylko do jednego: do nieszczęścia. Bo można nauczać bliźnich tylko tego, czego sam się człowiek nauczył. Jeśli w ogóle są tacy, którzy chcą iść za przewodnikiem, to poprowadzić ich może ku prawdzie tylko ten, kto sam dobrze widzi i żyje w prawdzie. Zbyt wielu dzisiaj ślepych przewodników.

Dzisiejsza Ewangelia mówi o najpoważniejszych sprawach życiowych. To jest surowe dopowiedzenie do wczorajszej Ewangelii o miłości nieprzyjaciół i nadstawieniu drugiego policzka. To jest słowo o misji ucznia Chrystusa, który staje się światłem i przewodnikiem dla innych pośród ciemności i zamętu świata. Takie jest powołanie tego, kto idzie za Chrystusem. Jeśli ktoś nie zna i nie żyje Ewangelią Jezusa Chrystusa, nie ma właściwej wizji życia. Co najwyżej bawi się i odgrywa jakąś rolę.

Dobrze mówi o tym plakat misyjny, który przedstawia chłopca, który roześmiany udaje ślepego i z zawiązanymi oczami patykiem gra na bębenku. Na plakacie jest napis: “Udawanie ślepca jest zabawne tylko dla kogoś, kto widzi”. Ślepota jest prawdziwym nieszczęściem i prowadzi do nieszczęścia.

Jeśli masz powierzone zadanie prowadzenia innych, nieustannie pozwalaj Chrystusowi, aby otwierał ci oczy. Nie przestawaj wołać: “Panie, spraw abym przejrzał”.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "