Ojcze! Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Ojcze!
9 października 2019

Ojcze!

Środa, XXVII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie świętych męczenników Dionizego, biskupa, i Towarzyszy

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».

(Łk 11, 1-4)1. Z niewinnej prośby uczniów o modlitwę Pan Jezus wprowadza nas w samo serce Ewangelii. Jezus przyszedł po to, aby objawić nam Ojca. Dlaczego? Ojciec ziemski jest figurą Boga Ojca. Bardzo często, żeby nie powiedzieć w zdecydowanej większości przypadków, doświadczenie ojca ziemskiego posiada skazy, które zniekształcają obraz Ojca Niebieskiego.

2. Ojciec nieobecny, niemający czasu dla dziecka, uzależniony od alkoholu, agresywny, porzucający rodzinę, obojętny, ojciec, dla którego bogiem jest pieniądz, itd., itd. Pan Bóg przewidział, że kryzys ojcostwa nastąpi, dlatego zostawił nam Słowo swoje, Jezusa Chrystusa, który pokazuje prawdziwego Ojca. Cała Ewangelia jest hymnem na cześć Ojca – przypowieści, które ukazują postawy Boga względem człowieka w różnych odcieniach, szeroki wachlarz zachowań ojcowskich, a w końcu Ewangelia wg św. Jana, która ukazuje intymność relacji Ojca z Dzieckiem, Jego bliskość i czułość.

3. Odtąd mogę do Boga mówić Abba, Tatusiu. Bóg sam mnie miłuje (por. J 16, 27). Nie jestem już niewolnikiem, ale synem, dziedzicem z woli Bożej. Jestem tym, który w domu może przebywać na zawsze, który rozumie, że wszystko Ojca jest moje – wszystkie skarby Królestwa.

4. My jednak tego tak nie przeżywamy, bo w to nie wierzymy. Ciągle w nas pokutuje zasługiwanie na akceptację Ojca, Jego miłość. Dlatego potrzebujemy czystej Ewangelii, która jest odtrutką na katechezę świata i Złego, który wciąż mówi, że Bóg cię nie kocha, że jest Ojcem okrutnym.

5. Pan Jezus ukazuje nam prawdziwy obraz Ojca, który do szaleństwa umiłował ten świat, tzn. ciebie i mnie (zob. J 3,16). Dla Niego najważniejszy jesteś właśnie Ty.

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "