OFIARA PRZYMIERZA Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   OFIARA PRZYMIERZA
3 czerwca 2021

OFIARA PRZYMIERZA

Czwartek, IX Tydzień zwykły, Rok B, I

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowywano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali Ci spożywanie Paschy?»
I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka was człowiek niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas».
Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, a tam znaleźli wszystko, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im, mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił napoju z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić będę go nowy w królestwie Bożym».
Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

(Mk 14,12-16. 22-26)


Otrzymaliśmy od Jezusa zaproszenie. Dzisiejsza uroczystość ma nam pomóc zrozumieć do czego jesteśmy zaproszeni.

Jezusowie „bierzcie” uzmysławia nam, że Jezus jest cały dla nas. Ofiarowuje się nam. Chce być częścią nas, naszego życia, naszego człowieczeństwa. Chce wstąpić w nas. To, że cały był dla Ojca doprowadziło Go do całkowitego bycia dla nas. I w tym właśnie ofiarowywaniu możemy mieć udział. Możemy przyjąć jego bardzo namacalną obecność. Dzięki temu, że Jezus jest cały w nas, my możemy ofiarować się cali Ojcu, być dla Niego, żyć dla Niego. I podobnie jak nasz Mistrz, możemy siebie samych ofiarować naszym braciom i siostrom. Dzięki Jego obecności w nas. To bycie jedno z Jezusem uzdalnia nas do ofiarowywania siebie.

Znakiem potwierdzającym, że przymierze tej niewyobrażalnej przyjaźni zostało zawarte, jest Krew Jezusa. W Starym Testamencie krew ofiary przypieczętowała zawarty sojusz, zaś w Nowym – Krew Jezusa gwarantuje trwałość naszej łączności z Bogiem. Nie dzieje się to z naszej inicjatywy ale dlatego, że Bóg tego chce. Wydał się w nasze ręce by tak wyrazić swoją miłość – przez oddanie Siebie. I choć dziś przeżywamy to oddanie za pośrednictwem znaków, to obecność Jezusa, jego miłość do nas, nie jest symboliczna. Jest bardziej realna niż my. Odpowiedzmy na zaproszenie Jezusa naszym „amen”, gdy zostanie nam przekazane do rąk i ust Boże Ciało.

——————————-

ks. Krzysztof Kowal MS – socjusz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-