Odpowiedzialny mężczyzna Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Odpowiedzialny mężczyzna
18 grudnia 2020

Odpowiedzialny mężczyzna

Piątek, III Tydzień Adwentu, Rok B, I

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

(Mt 1, 18-24)


Postawa Józefa, którą widzimy w dzisiejszej Ewangelii jest odpowiedzią dla współczesnej zranionej i niedojrzałej męskości. Czy Józef miał prawo być rozczarowany? Czy miał prawo złościć się na Maryję? Czy miał prawo umyć ręce bo to „nie Jego wina i co ma wspólnego z całą sytuacją”? Czy miał prawo uciec od zamieszania, które powstało (może do swojej mamy, rodziny, przyjaciół którzy by go zrozumieli i pocieszyli)? Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi „tak”. Miał prawo się tak zachować, bo po ludzku nic nie zawinił i nie rozumiał dlaczego Jego Wybranka jest w ciąży. Mógł podejrzewać Ją o zdradę. Ale od początku chce chronić swoją kobietę.

Najpierw „nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie”. Potem odpowiada na ingerencję z nieba, chowa swoje męskie ego do szuflady i bierze odpowiedzialność za Maryję i Dziecko. Niesamowita postawa. Jak bardzo Józef musiał być nie skupiony na sobie, żeby podjąć taką decyzję. Może warto się zastanowić, czy wydarzenia wokół nas takie jak tzw. Strajk Kobiet nie są między innymi wywołane niedojrzałością i narcyzmem wielu mężczyzn, którzy nie biorą odpowiedzialności za swoje kobiety i uciekają w sytuacji podbramkowej? Boją się konsekwencji, trudu, utraty wygody i dobrego imienia. Myślą o sobie i zostawiają kobietę samą ze „swoimi” problemami.

Módlmy się do św. Józefa o Jego wstawiennictwo w wychowaniu dojrzałych i odpowiedzialnych mężczyzn.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-