Odpowiedzialne rodzicielstwo Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Odpowiedzialne rodzicielstwo
19 marca 2022

Odpowiedzialne rodzicielstwo

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.
Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

(Mt 1, 16. 18-21. 24a)


Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Jak to inaczej można wyrazić? Przykład człowieka, który w całkowicie wolny sposób zaangażował się w Boży plan zbawienia świata.

Na pewno tak tego nie rozumiał. Po prostu przyjął rzeczywistość w posłuszeństwie wiary. Powiedział swoje Fiat. Podjął trud odpowiedzialnego rodzicielstwa. Trudnego rodzicielstwa, najtrudniejszego z możliwych, bo wymagającego wiary, która równała się szaleństwu. Jego żona poczęła z Ducha Świętego, a on miał „adoptować” to dziecko jak Dar Boży, jako prawdziwego Boga i obiecanego Zbawiciela. Znał Pismo Święte. Wiedział, że jego przodek, Abraham też kiedyś zawierzył Bogu i uwierzył, że niemożliwe może być możliwe. Potomstwo jak gwiazdy na niebie lub piasek morski od człowieka prawie 100 letniego? A jednak. A tu o wiele więcej. Potomstwo bez udziału mężczyzny, a do tego Syn Boży, Zbawiciel świata. I on, Józef, tzw. „nikt” ma być Jego ojcem, ma dać Mu imię i odpowiedzialnie Go wychować, przygotować do zbawczej misji. A do tego wokół zwyczajność, co więcej, sytuacja we wszystkim wprost przeciwna realizacji tego zadania. Nie ma potrzeby wymieniać tych okoliczności, znamy je dobrze.

Józef uwierzył Bogu, wbrew nadziei. Jest większy od Abrahama, Izaaka, Jakuba, i wszystkich innych w dziejach świata. On jest największy. I dlatego on jest Opiekunem Kościoła Świętego, on po Maryi Niepokalanej najpełniej doświadczył, dotknął Tajemnicy Wcielenia.

Nie pozostaje dzisiaj nic innego, jak pokornie kontemplować posłuszeństwo, wiarę i milczenie Józefa, męża Maryi. I doświadczać w takiej nietypowej bliskości Jego opieki nad światem, Kościołem i nad każdym z nas.

Św. Józefie, i teraz, w tych tak niepewnych czasach, módl się za nami. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Republice Czeskiej w Boskov, dom rekolekcyjny

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "