ODPOWIEDZ NA PYTANIE Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   ODPOWIEDZ NA PYTANIE
1 marca 2020

ODPOWIEDZ NA PYTANIE

I Niedziela Wielkiego Postu, Rok A, II

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód.
Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem».
Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».
Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».
Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».
Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».
Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».
Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.

(Mt 4, 1-11)


Jeśli zastanowimy się nad swoim życiem i nad kondycją świata to widzimy, że przeczytana Ewangelia jest bardzo aktualna. Pokusy o których słyszymy, którymi szatan kusił Jezusa są symbolami decyzji, przed którą staje każdy z nas.

Konsumpcjonizm
Pierwsza pokusa dotyczy cielesności. Można ją nazwać pokusą konsumpcjonizmu. Wydaje nam się, że konsumpcja może nas uszczęśliwić. Konsumpcjonizm obiecuje nam, że im więcej rzeczy będziemy mieć, tym szczęśliwsi będziemy. I tak maszyna się napędza. Potrzebujemy więcej i więcej… Chcemy nie tylko więcej jeść, pić ale i posiadać. W ostatecznym rozrachunku odczuwamy pustkę. Konsumpcja nigdy nas nie zaspokoi, nigdy nas nie uszczęśliwi. Jezus ukazuje nam inną drogę. Słuchaj tego, co Bóg mówi do Ciebie! Słowo Boże daje nam życie, prawdziwe życie!

Show
Druga pokusa zaprasza nas do tego, by z naszego życia uczynić show. Nie liczą się wewnętrzne wartości, lecz to co na zewnątrz, czyli zaszczyty, sława, uznanie, wyróżnienia, tytułu, stanowiska. W pewnym momencie możemy się tak tym nasycić, że poczujemy się jakbyśmy byli w niebie. To tylko złudzenie. Upadek człowieka pysznego może być bardzo bolesny. Dlatego Jezus mówi: „Nie będziesz wystawiał Pana Boga swego na próbę”. Nie czyń siebie bożkiem. Szukaj wartości, szukaj uznania w oczach Bożych.

Władza
Ostatnia pokusa to pokusa władzy. Pokusa panowania nad innymi. Wiemy ile to już zła wyrządziło. Może ona doprowadzić do prześladowań, upokorzenia a nawet wojny. Ta pogoń za władzą może odbywać się na różnych szczeblach. To może być w pracy, w szkole a nawet w rodzinie.
Jezus mówi ,,Panu Bogu swemu będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Jeżeli oddajemy część Bogu uświadamiamy sobie, że my sami jesteśmy tylko ludźmi równymi sobie, braćmi, rodziną.

Jaką drogą pójdę? Czy skupię się na sobie, na tym co posiadam, na sławie, zaszczytach, sukcesach czy też pragnę, by moje życie koncentrowało się na Bogu? Co wybieram? Decyzje podejmujemy każdego dnia, w każdej godzinie, w każdej minucie. Decyzja należy do nas.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-