Odpoczywać, by móc ewangelizować Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Odpoczywać, by móc ewangelizować
8 lutego 2020

Odpoczywać, by móc ewangelizować

Sobota, IV Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.
Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

(Mk 6, 30-34)


Ssanie, sprężanie, praca, wydech. To są fazy działania silnika czterosuwowego. Chociaż został on wynaleziony i opatentowany około 150 lat temu, to jednak wydaje się, że życie człowieka od początku jego istnienia na takie fazy jest podzielone. Uczymy się, zdajemy egzaminy, pracujemy i odpoczywamy.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus wysyła apostołów „na miejsce pustynne, by sobie nieco wypoczęli”. Po wielkim trudzie „wzywania do nawrócenia, wyrzucania złych duchów, uzdrawiania i namaszczania chorych” powinni teraz zregenerować swoje siły. Jezus mówi tu nie wprost o celu wypoczynku. Zwykły „zjadacz chleba” zawsze wiedział, że odpoczywa by móc potem dalej pracować. Kiedy tę logikę odwracamy to zaczyna wkradać się nieporządek. Dla niektórych jedynym celem pracy jest, by zarobić na odpoczynek i by w tym odpoczynku zaznać jak najwięcej przyjemności. I tu stajemy przed problemem wykonywania zawodu lub realizacją powołania. Wykonujący zawód spełnia go z konieczności. Realizujący powołanie spełnia je z pasją. Ten drugi gotów jest do poświęceń. On jest w stanie skrócić swój odpoczynek lub nawet całkiem z niego zrezygnować jeśli zajdzie taka konieczność. Różnica jest jak między najemnikiem a pasterzem. Jezus jako wzorowy pasterz lituje się nad ludźmi garnącymi się do niego z zaczyna ich nauczać.

Obyśmy zawsze umieli tak odpoczywać, byśmy potem z takim oddaniem jak Jezus mogli ewangelizować świat.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "