Odejścia Boga Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Odejścia Boga
17 lutego 2020

Odejścia Boga

Poniedziałek, VI Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął w głębi duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę, powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu».
A zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

(Mk 8, 11-13)


Spotkałem w swoim życiu kiła osób, które odeszły od wiary przez trudy życia, nie mogli pogodzić zmagań dnia codziennego z miłością Ojca w niebie. W pierwszym czytaniu św. Jakub umacnia tych, którzy doświadczają głębokiej udręki życiowej, jakiegoś niepokoju i zmagania. To co wystawia naszą wiarę na próbę rodzi w nas wytrwałość. Wystarczy przypomnieć sobie chwile, gdy pojawiał się jakiś problem życiowy i z całych sił wołaliśmy do Boga. On słyszał to wołanie.

W Ewangelii słyszymy o konfrontacji faryzeuszy z Jezusem. Oni widzieli cud z chlebami i sami wchodzą w kryzys, bo nie rozumieją i nie przyjmują znaków Jezusa. Wystawiają Boga na próbę. Trzy słowa charakteryzują dostojników Judaizmu:

Dociekali – oznacza w tym kontekście podważanie nauczania i mocy Jezusa. Podważanie istnienia i dobroci Boga jest obecne coraz częściej w naszych środowiskach.

Szukali – ale z żądzą, a nie uczciwością intelektualną, chcieli mieć Jezusa na swój obraz.

Próbowali – od strony pozytywnej oznacza sprawdzać czy ktoś nadaje się do danej funkcji, zadania. Od strony negatywnej oznacza wystawić Boga na próbę, czy jest cierpliwy.

Na takie podejście rozmówców Jezus reaguje westchnięciem. W Nowym Testamencie pojawia się tylko jeden raz to określenie anastenaksas. Jezus próbuje słowem ich przyciągnąć do siebie, ale oni nie przyjmują tego zaproszenia, więc Jezus odchodzi zostawiając ich. Bóg odchodzi, gdy widzi zatwardziałość i upór, ale wróci gdy sytuacja tych ludzi się zmieni, gdy życie pozwoli im doświadczyć krzyża, wtedy otworzy się przed nimi ostatnia szansa.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-