OD CIAŁA DO DUCHA Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   OD CIAŁA DO DUCHA
5 września 2021

OD CIAŁA DO DUCHA

Niedziela, XXIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.
Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.
Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

(Mk 7, 31-37)


Żyć jak najdłużej będąc w dobrej kondycji to pragnienie większości ludzi na świecie. Gdy pojawia się choroba trzeba ją jak najszybciej wyleczyć. Jest to zupełnie normalna reakcja człowieka powodowana wrodzonym pędem zachowania życia.
W Ewangeliach czytamy wiele opisów uzdrowień, jakich dokonał Jezus. Czynił to na przeróżne sposoby. Bezdotykowo i na odległość – jak uzdrowienie sługi setnika (Mt 8,5-13). Innym razem kobiecie cierpiącej na krwotok wystarczył dotyk szaty Jezusa (łk 8,40-48).

W dzisiejszej Ewangelii Jezus uzdrowią głuchoniemego poprzez fizyczny kontakt z upośledzonym. I nawet, gdy w ślinie widzimy (za ojcami Kościoła) symbol Ducha Świętego, to nie umniejsza naszego zdziwienia nad bardzo cielesnym obrazem tego uzdrowienia. Z dotykiem i śliną mamy do czynienia na co dzień. Codzienny pokarm i napój – jak chleb i wino dla ówczesnych – spontanicznie prowadzą nasze myśli ku Eucharystii. Widzimy jak za sprawą Jezusa zwykłe rzeczy nabierają boskiego wymiaru.

Święty Josemaria Escriva (założyciel Opus Dei) ludziom poszukującym życia duchowego radził rozważać człowieczeństwo Jezusa. Ludzie ci stwierdzali później rzadko uświadamianą prawdę, że życie duchowe musi być zakorzenione w życiu cielesnym i z niego się rozwijać.

Zajmowanie się tylko cielesnością może prowadzić do patologii i wynaturzeń. Badania przeprowadzone w Anglii przed prawie dziesięciu laty na grupie wiekowej między 18. a 39. rokiem życia pokazały, że 46 procent z nich określa się jako heteroseksualni, 6 procent jako homoseksualni, a 43 procent uważa, że jest pomiędzy tym dwoma grupami. Święty Jan Paweł w Teologii Ciała pisał: „Ciało objawia duchową konstytucję człowieka. Uśmiech pokazuje czy ktoś jest szczęśliwy. Szczęścia nie można naukowo zmierzyć. Objawia się ono w wyrazie ciała”.

Jezus chce szczęścia człowieka, a do niego należy właściwie przeżywana cielesność. Spróbujmy i my rozważać Człowieczeństwo – a przede wszystkim Ciało Chrystusa, które po Jego śmierci i zmartwychwstaniu przemieniło się i odnowiło. Również i nasze ciało może się odrodzić, gdy będziemy mieć właściwą relację z Jezusem w Jego Ciele.

W najbliższą środę świętujemy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. 12. września przypada wspomnienie Imienia Maryi, a 19. września obchodzimy 175 rocznicę objawienia Matki Bożej na La Salette. Oddawanie czci Maryi jest niczym innym, jak czczeniem Wcielenia Bożego. Pozwólmy Jej, by prowadziła nas za rękę, a wtedy będziemy iść we właściwym kierunku – od cielesności do duchowości.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – proboszcz w Burgkirchen (Niemcy)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "