Oczyść wpierw wnętrze kubka Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Oczyść wpierw wnętrze kubka
23 sierpnia 2022

Oczyść wpierw wnętrze kubka

Wtorek, XXI Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy

Jezus przemówił tymi słowami:
«Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta».

(Mt 23, 23-26)


Zaryzykuję stwierdzenie, że nikt nie jest wolny od oceniania rzeczywistości, w tym ludzi, po tym co widzi. Wygląd zewnętrzny nasuwa nam pewne przypuszczenia z kim mamy do czynienia, do jakiej warstwy społecznej ktoś należy, jaki może mieć charakter itp. Znając naturę człowieka Jezus ostrzega nas, aby nie wyciągać wniosków dotyczących życia duchowego po tym co widzimy na zewnątrz. Dotyczy to również oceny nas przez innych. To my decydujemy co inni zobaczą w nas, a czego nie zobaczą.

Problem pojawia się kiedy to co dostrzegalne przez zmysł wzroku jest sprzeczny z tym co nosze w sercu i czym żyję na co dzień, kiedy inni nie mają dostępu do mnie. Co by powiedzieli kiedy teoretycznie mogliby obserwować mnie w mojej pracy, w moim domu, pokoju? Jezus kieruje w pierwszej kolejności uwagi dotyczące obłudy do przywódców religijnych. Rzeczywiście ta grupa jest najbardziej narażona na chorobę obłudy. Sutanna czy habit mogą być oczekiwanym przez wszystkich znakiem poświęcenia swojego życia dla Boga i Kościoła.

Niestety przy braku osobistego świadectwa te stroje mogą być anty-znakiem, wręcz ośmieszeniem stanu duchownego. Obrączka na palcu może być znakiem wierności i miłości małżeńskiej, może również być wyrzutem sumienia kiedy pojawia się nienawiść czy zdrada. Pełna rodzina w pięknych strojach siedząca w pierwszej ławce na Mszy Świętej może tym samym dawać świadectwo dojrzałej religijności może jednak, jeśli nie żyje zasadami Ewangelii na co dzień, odciągać innych od wiary bo dostrzegli w tej postawie obłudę.

Zewnętrzna warstwa życia religijnego może być potwierdzeniem pięknego wnętrza. Niestety może też nic nie znaczyć i być tylko fasadą. Nasz Nauczyciel prosi, abyśmy najpierw zadbali o relację z Panem Bogiem. Świadomie przeżywali swoją wiarę. Jeśli tak będzie jej zewnętrzny wyraz będzie kształtował się w prawidłowy sposób. Nie będzie wtedy próbą wyrobienia sobie dobrego PR-u, ale naturalną konsekwencją spotkania z Ojcem w niebie, który przemienia również to co zewnętrzne.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-