Obłuda Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Obłuda
27 sierpnia 2019

Obłuda

Wtorek, XXI Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Moniki

Jezus przemówił tymi słowami:
«Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta».

(Mt 23, 23-26)


“Mamy przed oczami wady innych, podczas gdy nasze no­simy wewnątrz.
(Seneka)

Pewne żydowskie powiedzenie naucza, że „ślepy koń kieruje się prosto do dziury”. Może tym powiedzeniem posłużył się Jezus mówiąc, że ślepy nie może prowadzić drugiego ślepego, bo obydwaj wpadną w dół!
Jeśli ktoś chce prowadzić drugiego, musi w sobie mieć światło, w przeciwnym razie skazany jest na upadek, do którego doprowa­dzi także innych. To jest słowo do każdego, ale szczególnie skierowane do tych, którzy mają zadanie prowadzenia innych: rodziców w stosunku do dzieci, nauczycieli i mistrzów wobec uczniów, księży i kierowników duchowych…

Ślepota

Największy dar, jaki uczynił nam Jezus, to otwarcie naszych oczu na nasz grzech! Zobaczyć swój grzech, to jest ogromna łaska. Widzieć, że jest się grzesznikiem, że nie jest się lepszym od drugiego. Poznać swoją rzeczywistość. Zobaczyć swoje słabości, niewierność, niedomaganie. To jest problem nas wielu. Bardzo często myślimy o sobie dobrze, a po uszy tkwimy w błędzie.

Jestem okularnikiem i bez szkieł słabo widzę. Można mieć też wadę wzroku wewnętrznego i nie widzieć swojego grzechu. Kilka miesięcy temu uczestniczyłem w dyskusji, podczas której jedna osoba zarzuciła pozostałym, że nie żyją ewangelicznie (a kto z nas żyje!!!). Pozostali zapytali oskarżającego: a ty żyjesz ewangelicznie? W odpowiedzi usłyszeli: ja tak, może tylko trochę nie. Znamy się od lat i wiem, ile warta była ta odpowiedź! Tu się sprawdza powiedzenie chińskie, że „tylko oczyma drugich możemy dostrzec własne błędy”. Można być ślepym i udawać widzącego. To jest dopiero ślepota. Ślepota, która prowadzi do obłudy!
Rabini potępiali obłudę, zaś o ludziach obłudnych mówili, że mają dwie twarze. Łatwo zobaczyć obłudę u kogoś, a jak trudno dojrzeć ją u siebie.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "