Nuty wolą tańczyć solo… Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Nuty wolą tańczyć solo…
16 grudnia 2022

Nuty wolą tańczyć solo…

Piątek, III Tydzień Adwentu, Rok A, I

Jezus powiedział do Żydów:
«Wysłaliście poselstwo do Jana, i on dał świadectwo prawdzie. Ja nie zważam na świadectwo człowieka, ale mówię to, abyście byli zbawieni. On był lampą, co płonie i świeci, wy zaś chcieliście radować się krótki czas jego światłem.
Ja mam świadectwo większe od Janowego. Są to dzieła, które ojciec dał Mi do wypełnienia; dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że ojciec Mnie posłał».

(J 5, 33-36)


„Zachowujcie prawo…” woła dzisiaj prorok Izajasz. Zachowuj prawo ty, który nim żyjesz od urodzenia, oraz ty, który je przyjąłeś jako swoje, będąc wcześniej cudzoziemcem. Prawo do zachowywania po to, aby „nie zejść na lewo”.
Chyba nikt nie przyglądałby się maszerującej armii, gdzie każdy żołnierz dostałby tylko rozkaz udania się z jednego punktu do drugiego w dowolnym stroju, w luźnym szyku i różnym od innych kroku i szybkości marszu. Tak się przemieszcza tłum, a nie armia. Ale jeżeli ustawi się szyk w jednakowych mundurach, orkiestra zagra marsza i wszyscy ruszą z zamaszyście podrzucanymi nogami trzaskając w podłoże podbitymi butami to wszyscy zwrócą na to uwagę, nie tylko panny na wydaniu. Wtedy to już jest parada, czyli manifestacja siły, jedności i porządku – z klasą.

Włodzimierz Wysocki (1938-1980) jest autorem piosenki, której refren dobrze oddaje wartość harmonii, w tym także każdego prawa:
„Nutki wolą tańczyć solo
ale wiedzą Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si,
że to pachnie samowolą,
i że chór najlepiej brzmi”.

Bóg chce mieć „u Siebie” wszystkich ludzi, wszystkie narody, wszystkie rasy i wszystkie języki. Jest hojny we wspomaganiu nas w osiągnięciu Nieba. Jeżeli w historii pojawiają się jakieś prawa, a przede wszystkim prawo Dekalogu, to mają one być punktem odniesienia dla tych, którym zdarzy się je przekroczyć. Czy to przez pomyłkę lub niewiedzę, czy też przez uparte realizowanie swojego własnego prawa, które z reguły jest „obsugą” własnego ja. Tym ostatnim trzeba pomóc zrozumieć zalety wspólnego prawa dla ich własnego i innych dobra.

Kto jednak zechce przyjąć jako własne prawo Przykazań Bożych na pewno spotyka się z życzliwym przyjęciem ze strony Boga. Będzie mu wtedy łatwiej przygotować się na przejście do wieczności. A tam obowiązuje już tylko jedno prawo miłości, gdzie przykazania i prawa doczesne są tylko pamiętnym, ale coraz bardziej odległym, komentarzem.

Dla nas, chrześcijan, wszystkie prawa uzyskują najgłębszy sens w odniesieniu do Jezusa Chrystusa. Przypomina o tym On sam w dzisiejszej Ewangelii mówiąc o Janie Chrzcicielu, który był tylko lampą oświecając prawdę o człowieku i jego braku Boga. Czyny Jezusa były świadectwem wypełnienia obietnicy Boga i wsparciu człowieka na wszystkich szczeblach jego życia aż do oddania za niego własnego życia. Jezus wszystkie prawa wypełnił i nadał im istnienie wieczne przypieczętowane Jego śmiercią i Zmartwychwstaniem.

Upadek człowieka doprowadził do bezprawia i anarchii wobec Boga, ale śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa przywraca porządek rzeczy: Bóg Trójjedyny jest źródłem wszelkiego doskonałego prawa, a ludzie są Boga Ojca upragnionymi dziećmi…
… których nie chce stracić za wszelką cenę, aż po cenę życia własnego Syna.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – duszpasterz w parafii pw św. Piotra i Wszystkich Świętych w Peterborough (Wielka Brytania)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "