Nowość nauki Jezusa Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Nowość nauki Jezusa
2 września 2022

Nowość nauki Jezusa

Piątek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, II

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa:
«Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją».
A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».
Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego.
Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».

(Łk 5, 33-39)


Nowa treść wymaga nowych form.
G. Dehn

Bardzo obrazowa i bogata w treść jest dzisiejsza perykopa. Zatrzymajmy się nad jej elementami, na które kładzie nacisk Jezus.

Post

Przed laty, podczas adwentu, byłem na obiedzie w restauracji lotniskowej w Budapeszcie w towarzystwie dwóch księży z Polski i dwóch osób świeckich – Hiszpanki i Włocha. Kiedy przyszedł kelner, jeden z księży poprosił tylko o herbatę, co wywołało ogólne zdziwienie.
– Dlaczego ksiądz nie zamówił nic do jedzenia? – zagadnęła Hiszpanka.
– Bo ja poszczę – padła nieśmiała odpowiedź.
– Co? – nie kryła zdziwienia kobieta – W adwencie ksiądz pości?
Nastąpiło głębokie milczenie…
Ale ja wiedziałem, dlaczego pości. Wcale nie dlatego, że to okres adwentu, ale dlatego, że był w wielkim kryzysie. Był w sytuacji, o której mówi dziś Jezus: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć”. Trudna historia, którą przeżywał ten ksiądz, zabrała mu Pana Młodego, zabrała mu Jezusa. Ten post to była niczym gleba, z której wyrastała jego tęsknota, jego pragnienie, jego marzenie, aby było jak kiedyś, żeby było wesele… To był post uzasadniony.
Kiedy spotykamy się teraz, po latach, pijemy wino! Oto czas wesela, czas radości – bez znaczenia jest wtedy czas… Nie ma znaczenia, co czynią uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów, bo uczniowie Jezusa nie poszczą! Jesteśmy z Jezusem, dlatego jest święto!!!

Nowe wino i nowe bukłaki

Tam, gdzie wkracza miłość Boga, wszystko staje się nowe, wszystko jest przemienione. Właśnie wtedy można powtórzyć za Jezusem: oto nowe wino i nowe bukłaki.
Józef, od kiedy go poznałem pił, a pił nie byle jak, ale jak przysłowiowy szewc. Trwało to aż do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Właśnie wtedy Józef przyszedł słuchać katechez dla dorosłych. Kiedy usłyszał kerygmat, że Bóg go kocha takim, jakim jest, wszystko się zmieniło…
Ten stary bukłak, którym był od lat, który napełniał się starym winem, nagle Jezus uczynił nowym bukłakiem i wlał w nie nowe wino! Bo nowe wino potrzebuje nowych bukłaków. Jezus wiedząc, że miłość, którą otrzymuje Józef, potrzebuje nowych bukłaków, dokonał czegoś, co dla jego żony i jego dzieci było niemożliwe – uczynił go nowym bukłakiem.
Lanza del Vasto, włoski filozof, poeta, artysta i lider europejskiego ruchu walki bez przemocy, europejski uczeń Mahatmy Gandhiego powiedział: „Cóż nowego może się przydarzyć staremu człowiekowi?” Józefowi, „staremu człowiekowi” przydarzył się cud: jego życie stało się nowym bukłakiem napełnionym młodym winem!

Łata

Nam księżom trudno być posłusznym Kościołowi. Benedykt XVI w jednej z katechez powiedział, że w duszpasterstwie nie musimy szukać nowości, wystarczy przyjąć to, co Duch Święty tchnął w Kościele i być temu posłusznym.
Po Soborze Watykańskim II Duch Święty zrodził wiele wspólnot, ruchów i dzieł ewangelizacyjnych a Kościół wezwał, aby te rzeczywistości przyjąć i pokornie posługiwać im według zamysłu inicjatorów. Tymczasem wielu księży próbuje te nowe „łaty z surowego sukna” przyszywać do starego ubrania. Nie potrafi się zgodzić na nowy typ parafii.
Św. Hilary komentując ten fragment Ewangelii zauważa, że „Człowiek stary nie może przyjąć nowych rzeczy, jeśli sam nie stanie się nowy!” To jest wyzwanie dla nas, duszpasterzy! Nowość Chrystusa wymaga nowej mentalności. Potrzebuje naszego nawrócenia.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-