Nowe spojrzenie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Nowe spojrzenie
8 marca 2019

Nowe spojrzenie

Piątek po Popielcu, VIII Tydzień zwykły, Rok C, I

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?»
Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć».

(Mt 9, 14-15)


Ciekawe jest to pytanie uczniów Jana. Choć tak naprawdę takie proste, normalne można by powiedzieć. Jak wiele takich pytań pada każdego dnia na całym świecie. W pracy, dlaczego On jest na takim stanowisku, a ja nie? W szkole, dlaczego Ona dostała taką dobrą ocenę, a ja gorszą? W domu, dlaczego to ja znów muszę dziś zmywać naczynia, a Oni nie robili tego jeszcze w tym tygodniu? Pytania niby oczywiste, ale coś się za nimi kryje.

Ukrywa się za nimi często niewypowiedziany żal, zazdrość, poczucie niższości czy dyskryminacji, fałszywa pokora, itp. Często też pretensjonalność mniej lub bardziej uzasadniona. Jak wiele takich pytań, ubranych w jakieś ubranka ludzkiej sprawiedliwości, pada codziennie z Twoich i moich ust?

To dzisiejsze pytanie uczniów Jana dotyczy postu, czyli rzeczywistości, która z natury swej wznosi się ponad codzienne ludzkie sprawy. Rzeczywistości, której celem jest duchowy wzrost, nabranie dystansu do rzeczy i spraw przemijających, oczyszczenie z tego, co mniej ważne, by zrobić miejsce Ważniejszemu, odejście od Prawa, by wejść w Miłość!

Kiedy dziś słyszę uczniów Jana, jakoś trudno mi zobaczyć ten kierunek. Brzmi tu bardziej nuta poczucia niesprawiedliwości z niezachowywania Prawa tak, jak oni to robią. Można by tu toczyć spór, kto ma rację, kto ma większą rację, a kto nie. Ale po co?

Wszystkie te dywagacje nie mają większego sensu wobec odpowiedzi Jezusa. Ta odpowiedź zmienia wszystko. Powiedziałbym nawet, że wywraca wszystko do góry nogami. Ponieważ wprowadza zupełnie inny system wartości. Oto nagle litera Prawa schodzi na dalszy plan. Przegrywa po prostu z nowym spojrzeniem, nową rzeczywistością, nowym życiem. Przegrywa po prostu z Miłością!

Jak wejść w tę nowość i jak nią żyć? Myślę, że odpowiedź znajdziemy przechodząc wraz z Panem Młodym przez Noc Paschalną! Odwagi!

——————————-

ks. Krzysztof Żygadło MS – duszpasterz pielgrzymkowy – La Salette Travel, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "