Niezwykły spokój i cisza Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Niezwykły spokój i cisza
1 stycznia 2023

Niezwykły spokój i cisza

Niedziela, Oktawa Narodzenia Pańskiego, Rok A, I

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

(Łk 2, 16-21)


Nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki. Ewangelia, która czytamy przypomina nam, co działo się zaraz po narodzinach Jezusa. Widzimy Maryję, Józefa, Narodzonego Zbawiciela i pasterzy. W tej scenie uderza wielki kontrast między misterium, a zwyczajnością, pokorą i ubóstwem, w jakim Bóg przychodzi na świat. Zaskakujący też jest kontrast w sposobie adoracji Jezusa. Pasterze cieszą się, wielbią Boga, dzielą się z innymi radosną nowiną. Inaczej adoruje Maryja. W Maryi jest niezwykły spokój i cisza. Maryja w milczeniu rozważa wielkie dzieła Boże. Jedną i drugą postawa jest uwielbieniem Boga. Jedną i drugą postawę możemy naśladować. Przyjąć Boga do swojego serca, adorować Go, przebywać z Bogiem w ciszy jak Maryja. Nie wyklucza to jednak radości z narodzin Boga. Radości, której nie sposób zachować dla siebie, chcemy ją dawać innym.

Bóg przychodzi w prostych warunkach. Uczy nas to, żeby przyjmować wszystko co Bóg nam daje, nawet to, co po ludzku wydaje się trudne, nie do przejścia. Bóg chce nam dziś dać nadzieję na lepsze jutro.

Pierwszy dzień Nowego Roku zaprasza do przyjęcia tych dwóch postaw. Postawy pasterzy – radości i wdzięczności Bogu za miniony rok, i postawy Maryi – zajrzenia w głąb serca z wielką ufnością i nadzieją. Niech Maryja nauczycielka modlitwy wstawia się za nami, wyprasza u Swego Syna potrzebne łaski.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS

——————————-