Nieużyteczni Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Nieużyteczni
12 listopada 2019

Nieużyteczni

Wtorek, XXXII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika

Jezus powiedział:
«Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź zaraz i siądź do stołu”? Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił”? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”».

(Łk 17, 7-10)


Kiedy mamy Boga w naszym życiu, nabiera ono sensu, wszystko zaś nabiera wartości i staje się owocne.
(św. Matka Teresa z Kalkuty)

Wczoraj, przechodząc obok kościoła, usłyszałem kobietę w średnim wieku, która mówiła do innych kobiet stojących razem z nią: „nie będę im służyła, nie będę ich służącą!” Kim była ta kobieta i dlaczego tak powiedziała? Może jest jedną z wielu, która poczuła się niedoceniona, niepochwalona czy niezauważona?

Pryzmat wiary
Zupełnie inaczej reagujemy na nasze niedocenienia, gdy na wszystko patrzymy przez pryzmat wiary. Wiara pozwala siebie widzieć jako sługę nieużytecznego, który otrzymał łaskę uczynienia dobra i nie przypisuje sobie żadnych zasług. Więcej, jest pełen wdzięczności wobec Boga, że zechciał się nim posłużyć i jest pełen obaw, czy nie zepsuł tego, co Bóg zamierzał. Święty Ignacy Loyola myślał o sobie, że jest zupełną przeszkodą.
Najbardziej użyteczny jest ten, kto jest nieużyteczny w Chrystusie. Taki nieużyteczny jest zawsze radosny. On nie zna smutku i nie ma do nikogo pretensji.

Posłuszeństwo
Kiedyś pewnemu człowiekowi przyśnił się Bóg mówiący, że ma dla niego pracę. Pokazał On ogromny kamień przed domem i wyjaśnił, że ma pchać ten kamień ze wszystkich sił. Człowiek zgodził się. Jednak po wielu miesiącach pracy kamień nie ruszył się ani o milimetr. Szatan próbował wmówić mu, że to nie ma sensu. A człowiek prawie się do tego przekonał, jednak zapytał Boga: – Co jest nie tak? Dlaczego mi się nie udaje?
A Bóg odparł: – Prosiłem cię, byś mi służył, a ty się zgodziłeś. Kazałem ci pchać kamień. Nie wspominałem, że masz go przesunąć. Teraz myślisz, że zawiodłeś, ale spójrz: masz mocne ręce, masywne nogi, silne ramiona. Poprzez wysiłek stałeś się silny i odporny. Nie przesunąłeś kamienia, ale twoim powołaniem było posłuszeństwo. To robiłeś, więc teraz ja, mój przyjacielu, przesunę kamień.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "