Krzyż i latorośle Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Krzyż i latorośle
22 maja 2019

Krzyż i latorośle

Środa, V Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

Wspomnienie św. Rity z Cascia, zakonnicy

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.
Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

(J 15, 1-8)


W ikonografii chrześcijańskiej, latorośle, bogate w grona, często zdobią krzyż Chrystusowy. Przesłanie takiego obrazu jest oczywiste: przynosimy owoc, gdy trwamy w nauce krzyża, gdy umieramy dla egoizmu i dla grzechu, gdy z cierpliwością znosimy błędy innych, gdy rezygnujemy z zemsty.

Naukę krzyża zrozumiała św. Rita, której wspomnienie dzisiaj obchodzimy. Błagała Boga, aby raczej zabrał jej dwóch synów z tego świata, niż żeby mieli uskutecznić wendetę jaką postanowili dla pomszczenia własnego ojca, który został zabity w porachunkach zwaśnionych rodów. Bóg wysłuchał jej prośby. Młodzieńcy wkrótce padli ofiarą epidemii. Umierając przedwcześnie nie obciążyli sumień aktem zemsty.

Obfitymi owocami mądrości i świętości Rity z Cascia od wielu stuleci karmią swoją wiarę ludzie na całym świecie.

——————————-

ks. Dariusz Rozum MS – duszpasterz, rekolekcjonista, obecnie posługuje w Warszawie

——————————-