NASZ Zbawiciel – twój i mój Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   NASZ Zbawiciel – twój i mój
6 grudnia 2022

NASZ Zbawiciel – twój i mój

Wtorek, II Tydzień Adwentu, Rok A, I

Wspomnienie św. Mikołaja, biskupa

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jak wam się zdaje? Jeśli ktoś posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich, to czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się błąka? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały.
Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».

(Mt 18, 12-14)


Dzisiejsze czytania są echem czytań wczorajszych – 2. Niedzieli Adwentu. Żydzi – krótko mówiąc – „wymyślili” sobie Mesjasza, który poprowadziłby ich do panowania, po pierwsze nad Rzymianami, a po drugie – dlaczego nie – do panowania nad całym światem. Jezus Nazarejczyk zupełnie do tej roli nie pasuje w ich przekonaniu. Dlatego Jan nad Jordanem grzmiał: „Uważacie, że Abrahama macie za ojca” i to was ocali ? Abraham jest ojcem wiary nie tylko katolików, chrześcijan i muzułmanów. On jest ojcem wiary całego rodzaju ludzkiego. Dlaczego więc wszystkim na ziemi tego nie mówimy? A ich zadaniem było przekazanie informacji do całego świata, że Mesjasz – który stał się Żydem i mówił po aramejsku w okresie około 33 lat blisko 2000 lat temu – jest Zbawicielem nie tylko Żydów, ale wszystkich innych narodów świata.

Raczej zawiedli…
Podobnie i chrześcijanie, a przede wszystkim katolicy, ogromnie się cieszą, że mają Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, a inni NIE MAJĄ ! Może tak nie mówimy, ale praktycznie tak postępujemy, że mało nas obchodzi to, że większość ludzkości nie zna Jezusa jako ICH Zbawiciela TAKŻE, jeżeli nie przede wszystkim ICH. Powinniśmy odczuwać nieustanny ból serca i wyrzut sumienia, że Zbawienie, które jest dla wszystkich, nie dociera do wszystkich.

Święci, a szczególnie ci zaangażowani w działalność misyjną, bardzo boleli nad biedą i ignorancją innych ludów i mieli przeogromną radość dzielenia się NASZYM wspólnym Zbawicielem, Jezusem Chrystusem, jako zadanie nie tylko oczywiste, ale nieświadomie pożądane przez wszystkie ludzkie serca na świecie.

Dzisiejsza Ewangelia właśnie o tym mówi: te 99 owiec ukrytych w górach i niepotrzebujących zbawienia to my, katolicy, którzy cieszą się że jest nas 1 miliard 345 milionów (18 % populacji ziemskiej – dane z 2021 roku), ale niestety ewangeliczny 1% to pozostałe 82 % ludzkości ! Co zrobimy więc? : trzymamy się ewangelicznych „procentów”, które mówią, że jest nas wystarczająco dużo więc nie ma się co martwić, czy też weźmiemy sobie do serca statystyki i powiemy sobie: żniwo NAPRAWDĘ WIELKIE !

Jak ewangelizować tych, którzy nie wiedzą, że ich zbawienie jest już obecne na ziemi tylko nikt ich o tym nie powiadamia ? Nie musimy ich nawracać. Wystarczy, że będziemy ich informować przy jakiejkolwiek okazji o tym, że mają Zbawiciela obecnego na ziemi, który tylko czeka na to, aby się zaangażować w ich pełnie ukształtowanie na życie wieczne już tutaj na ziemi.

Nie jest ważne także, czy w tę informację nasi słuchacze uwierzą; ważne, że my im powiemy, że to jest nasze głębokie przekonanie: Jezus to NASZ Zbawiciel – tak twój, jak i mój…
… z dodatkiem:
„i cieszę się z tego, że mogłem tobie to powiedzieć”.

Co do tego ma św. Mikołaj – patron dzisiejszego dnia ?
Przede wszystkim jest przykładem serca otwartego na wszystkich ludzi, których łączy nie wspólna wiara, ale wspólna bieda…
… np. bieda niewiedzy, że mają Zbawiciela.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – duszpasterz w parafii pw św. Piotra i Wszystkich Świętych w Peterborough (Wielka Brytania)

——————————-