Nasycenie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Nasycenie
7 września 2019

Nasycenie

Sobota, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i jedli, wykruszając ziarna rękami.
Niektórzy zaś z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno w szabat?»
Wtedy Jezus, odpowiadając im, rzekł: «Nawet tego nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać».
I dodał: «Syn Człowieczy jest Panem także szabatu».

(Łk 6, 1-5)


Pozornie to bardzo banalna historia, łuskanie kłosów zboża w szabat, i dlatego nie mogła byś wymyślona. Jej prostota przemawia za autentycznością. Jezus dostrzega podstawowe potrzeby swoich uczniów i pozwala je zaspokoić nawet wtedy, gdy jest to niezgodne z tradycją, którą ustalili faryzeusze. Oni sami w dziwny sposób pojawiają się w szabat na polu uprawnym, to przypadek, raczej nie, śledzili Jezusa. Bóg dostrzega Twoje potrzeby, można powiedzieć, że rozumie Twoją sytuację nawet wtedy, gdy Ty sam sobie z nią nie radzisz. Możemy to wyraźnie wypowiedzieć, faryzeusze nie radzili sobie już z wszystkimi przepisami a na pewno z tymi dotykającymi serca i relacji.

Słowo szabat jest użyte trzykrotnie, jest ono kluczem do odkrycia sensu tej perykopy. Siódmy dzień tygodnia od wyjścia z Egiptu był uznawany za dzień spotkania z Bogiem, to dzień święty inny od wszystkich. Dzisiaj tym dniem jest niedziela i jej świętowanie wyraża naszą zależność od Boga. Kto rezygnuje z świadomego świętowania w niedzielę, mówi Bogu: poradzę sobie bez Ciebie, zobaczysz dam rade.

Niedziela jest powrotem do Raju, to czas zobaczenia jaki świat jest piękny, to dzień, żeby zachwycić się swoim życiem, dostrzec to co dobre. Niedziela jest idealnym dniem na podjęcie postanowienia, że dzisiaj nie będę narzekał, nawet jak coś będzie mnie irytować, postaram się przeżyć ten dzień pozytywnie z najbliższymi. To dzień wolny, który wprowadza nas w wolność, w wolność relacji z Ojcem. Liturgia niedzielna jest odpoczynkiem dla każdego syna i córki przy sercu Ojca. Jeżeli ktoś nie odpoczywa to jak będzie dobrze pracował? Odpoczynek przy Bogu wprowadza nas w prace, radość z niej, owocność. Nasze głody płyną nie tylko z żołądka, są głody płynące z głębi duszy. Gdy jesteś nakarmiony, będziesz doświadczał szczęścia.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-