Na wzór Ojca Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Na wzór Ojca
18 czerwca 2019

Na wzór Ojca

Wtorek, XI Tydzień zwykły, Rok C, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

(Mt 5, 43-48)


Jezus nakazuje uczniom, aby byli doskonali na wzór Ojca. Jest to inna doskonałość niż ta, którą proponuje świat, a która jest związana z perfekcjonizmem i tworzeniem najlepszej wersji siebie. Tak naprawdę wszystkie reklamy, przemysł rozrywkowy, poradnictwa w tematyce „jak lepiej żyć” karmią narcystyczne potrzeby współczesnego człowieka: „jedz, pij, wyglądaj idealnie, bądź wydajny, produktywny, zorganizowany, bądź miły dla przyjaciół a szorstki dla wrogów, bądź <doskonały> jak tak pani czy pan uśmiechający się szerokim uśmiechem z plakatu bo liczy się twój komfort życia”.

To żądanie jest niewykonalne i nienaturalne. Jest to wypatrzenie prawdziwej doskonałości, którą można określić jednym słowem: miłość. Jezus ogłasza swój manifest programowy, coś co już zawsze będzie wyróżniać Jego uczniów: „kochaj nieprzyjaciół, tylko w ten sposób będziesz podobny do Boga”. Doskonałość Chrystusowa nie polega na ulepszaniu siebie, ale na ofiarowaniu siebie i przekraczaniu siebie kochając swoich wrogów.

Ojciec kłamstwa wypatrzył pojęcie Bożej doskonałości podpowiadając człowiekowi, żeby skupił się na sobie samym. Jesteśmy stworzeni na obraz Boga, który pragnie dawać Siebie wszystkim bez wyjątku. Jeśli człowiek patrzy tylko na sobie i na zaspokajaniu własnych pragnień działa wbrew naturalnemu porządkowi Bożemu. Rozważając ten fragment zadaj sobie pytania: Na ile wypełniam przykazanie Boże o miłości nieprzyjaciół? Czy zamykam się tylko w swoim świecie, czy jestem otwarty na innych w tym na osoby, które mogę nazwać moimi wrogami? Co czuję kiedy Jezus wzywa mnie, żeby był(a) doskonały(a) na wzór Ojca?

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "