Mówić prawidłowo Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Mówić prawidłowo
12 lutego 2021

Mówić prawidłowo

Piątek, V Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.
Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.
Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

(Mk 7, 31-37)


Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy.
(William Shakespeare)

Od ponad trzydziestu lat celebruję we wspólnocie neokatechumenalnej. Zawsze po proklamowanej Liturgii Słowa uczestnicy mogą podzielić się własnym doświadczeniem usłyszanego Słowa w relacji do ich życia, widząc, jak historia życia jest zanurzona w historii zbawienia. Widzieć, jak Bóg moje życie prowadzi z miłością i z miłości, i świadczyć o tym – oznacza mówić prawidłowo. Bo nie widząc tej miłości, można ciągle narzekać i sądzić – nawet Boga, a to oznacza złe mówienie, bełkot, mamrotanie!

Głuchoniemy

Pamiętam moje początki we wspólnocie. Trudnością był dla mnie język (byłem wtedy w Rzymie) i tak też początkowo tłumaczyłem moją „głuchotę”, ale z upływem czasu zauważyłem, że nie język jest moim problemem. Po prostu miałem zamknięte ucho! Ja, ksiądz, po seminarium, po studiach teologicznych zupełnie nie słyszałem Słowa Bożego! Byłem głuchy! A ksiądz głuchy jest niemy! Jak mówić homilię, kiedy nic się nie słyszy? To jest ogromne cierpienie. Naprawdę nie miałem nic do powiedzenia. To jest dramat! Chcesz, a nie możesz…

Effatha

Czekałem na dzień, kiedy Pan otworzy mi ucho i pozwoli mi mówić. Bóg okazał miłosierdzie. Po około dwóch latach „głuchoty” i „niemoty” przyszedł Jezus i dotknął mojego ucha – mówiąc „Effatha”, położył ślinę na moim języku… i nastąpił cud! Bóg przywrócił mnie do świata słyszących i mówiących. Wiem dziś, że słyszeć i mówić jest łaską, jest darem, jest cudem wiary! Tego nie można wypracować. Tego nie dają żadne zdobyte tytuły naukowe i nie można skryć się za zasłoną retoryki. Głuchy jest głuchy i głuchy jest niemy, nawet jeśli przemawia pięknymi i okrągłymi zdaniami. Ktoś kiedyś powiedział, że kiedy słucha księdza, od razu słyszy, czy Pan otworzył mu ucho, czy usłyszał nad sobą: „Otwórz się”!

Otworzyło się niebo

Dużo wody w Wiśle czy w Tybrze upłynie, zanim zaczniemy mówić prawidłowo. Byłem kiedyś w księgarni i przeglądałem książkę – wywiad rzekę z Jakubem Błaszczykowskim piłkarzem Fiorentiny, do niedawna Borussii Dortmund. Kartkowałem książkę w miejscach, w których Jakub i jego brat wypowiadali się o ojcu, który przed laty zamordował swoją żonę a ich matkę… Czytając, odniosłem wrażenie, jakbym słyszał ich głos… Stałem przy regale z książką w ręku… Czułem, jakbym był na liturgii Słowa i słyszał ich echo…

Przebaczyć, nie przebaczyć. Nie ma większej rany, niż ta zadana przez śmierć… i to śmierć matki z rąk ojca. Jak można przebaczyć? Czy da się w ogóle przebaczyć?

Zamknąłem książkę i pomyślałem: każdy ma swój czas, aby mówić prawidłowo. Były strażnik z Auschwitz, 93-latek Oskar Groening odpowiadał przed sądem w Lüneburgu za pomocnictwo w zamordowaniu 300 tys. osób. Podczas procesu prosił ze skruchą o przebaczenie. Była więźniarka Eva Kor, która uczestniczyła w tym procesie, wstała i podała mu rękę. Przebaczyła… „Moje przebaczenie nie oznacza uniewinnienia sprawców” – powiedziała 81-letnia kobieta, która wraz ze swoją siostrą bliźniaczką była poddawana w obozie pseudomedycznym eksperymentom. Jej pozostała rodzina została zamordowana w Birkenau.

Pan otworzył im ucho… I on zaczął mówić prawidłowo… i ona mówiła prawidłowo. Nad Lüneburgiem otworzyło się niebo. „Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-