Modlitwa wdowy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Modlitwa wdowy
16 listopada 2019

Modlitwa wdowy

Sobota, XXXII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi.
W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”».
I Pan dodał: «Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»/em>

(Łk 18, 1-8)


Wdowa, to obraz naszej bezsilności, bezbronności wobec panującego zła, które nas dotyka. Jej natarczywość i wytrwałość wydała oczekiwany owoc – pomoc ze strony „niesprawiedliwego sędziego”. Nie ma wątpliwości, że nie jest on obrazem Boga. Dlaczego wiec ewangelista posługuje się takim złym przykładem? Zaprasza nas by odkryć wielkość Boga, który swoją miłością przewyższa każdego człowieka. Nigdy nie pozostawia swoich dzieci bez obrony, chętnie wysłuchuje tych, którzy się do Niego zwracają.

Zawsze się módlcie, nigdy nie ustawajcie” – ta prosta prawda doskonale jest nam znana. Niestety dla wielu modlitwa wydaje się czasem straconym, podczas której przeważa znużenie i zniechęcenie. Ile można pukać, jak długo mam jeszcze prosić…?

Czy jednak, gdy przyjdzie Syn Człowieczy, znajdzie wiarę na ziemi?” – to raczej zachęta niż wyrzut Boga względem bezsilnego ludu. To wezwanie do gotowości na przyjście Pana, które dokonuje się codziennie. Modlitwa nieustanna jest gwarantem życia „tu i teraz” oraz otwiera nas na nową perspektywę, w której nie chodzi o nużące proszenie i pukanie, lecz nieustanne przebywanie w objęciach Miłosiernego Ojca.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "