Mistrz drugiego planu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Mistrz drugiego planu
18 grudnia 2019

Mistrz drugiego planu

Środa, III Tydzień Adwentu, Rok A, II

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, on bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

(Mt 1, 18-24)


Dzisiejsza Ewangelia to historia współpracy człowieka z Bogiem. Dwóch młodych, zakochanych w sobie ludzi ma plan na życie. Chcą spędzić je razem. Na pewno mieli masę pomysłów na nowy rozdział w życiu jakim było małżeństwo. W tą sielankę ingeruje Bóg. Zastanawiające jest to jak bardzo indywidualnie działa w życiu Maryi i Józefa. Do każdego podchodzi oddzielnie. Maryja swoją decyzje podejmuje sama. Józef sam mierzy się z rozterkami. A jednak widać jedność między Nimi.

Jak to możliwe w tak dramatycznej sytuacji? Jeśli dobrze prześledzimy teks Ewangelii zauważymy prawdziwego głównego bohatera tych niezwykłych wydarzeń, który pozornie wydaje się być w tle. Jest nim Duch Święty. To on czyni to co w ludzkim pojęciu jest niemożliwe, niezrozumiałe. Dzięki Niemu Maryja staje się brzemienna. Józef wie co ma robić. Oboje są Mu posłuszni. Dzięki ich pokorze Bóg może realizować plan zbawienia.

Rozważając dzisiejszą Ewangelię zastanów się jak reagujesz na „nieprawdopodobne” wydarzenia w twoim życiu? Szczególnie na te, które burzą misterne plany. Czy wiesz jak Duch Święty działa w tych momentach? Co chce Ci powiedzieć? Porozmawiaj na modlitwie z Maryją i Józefem o takich wydarzeniach.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie

——————————-