MIŁOŚĆ NIEPRZYJACIÓŁ Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   MIŁOŚĆ NIEPRZYJACIÓŁ
20 lutego 2022

MIŁOŚĆ NIEPRZYJACIÓŁ

Niedziela, VII Tydzień zwykły, Rok C, II

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.
Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.
Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

(Łk 6, 27-38)


Kto chce, żeby Bóg szybko go wysłuchał, gdy tylko wstanie i podniesie ręce do Boga, ten powinien w pierwszej kolejności modlić się z serca nawet nie za własną duszę, ale za nieprzyjaciół.
(abba Zenon)

Dzisiejsze słowo Boże nie jest utopią, „że to niemożliwe” – jak śpiewał Marek Grechuta, To jest styl życia chrześcijanina. To jest fotografia chrześcijanina!
Kiedy ktoś pyta, kim jest chrześcijanin, to Jezus dziś mówi:
Ten – kto kocha nieprzyjaciół…
Ten – kto dobrze czyni tym, którzy jemu czynią zło…
Ten – kto przebacza wrogowi…
Ten – kto jest miłosierny!
Ten – kto akceptuje oczernienia…
Ten – kto przyjmuje niesprawiedliwość…
To znaczy być chrześcijaninem!
Jeśli to robicie, jesteście synami Boga!
Jesteście jak wasz Ojciec w niebie!
Wtedy jest w nas serce Boga!
O Dawidzie Bóg powiedział, że jest człowiekiem według serca Bożego?

Dawid

Dawid był wielkim grzesznikiem!
Ty widzisz dziś siebie, że jesteś grzesznikiem?
Wczoraj, ktoś do mnie zadzwonił i powiedział: przez ostatnie pół roku zobaczyłem, jak jestem wielkim grzesznikiem… Znam go i wiem, że ciężko mu zabić muchę, a jednak wyznaje swoją grzeszność!
Dawid zabił człowieka, rozbił małżeństwo, cudzołożył, balangował… – był typowym grzesznikiem, który funkcjonuje w naszym pojęciu.
Jednak Bóg widzi serce człowieka.
Bóg patrzy w serce Dawida i odkrywa w nim miłosierdzie.
Dawid jest słaby – jak my wszyscy; bo jest grzesznikiem – jak my wszyscy. Był królem, lecz nigdy nie zapomniał, że Bóg go wezwał z pastwiska.
Kiedy zgrzeszył oddał się w ręce Boga, prosił o miłosierdzie.
Zobaczył jak Bóg jest dobry i łaskawy dla złych.
Dawid miał serce, które łatwo można złamać, znał ból i odrzucenie.
Bóg ma serce, które łatwo złamać, które zna ból i odrzucenie.

Dawid jest figurą Jezusa i chrześcijanina

Dawid miał możliwość dwukrotnie zabić swojego wroga – króla Saula. Jego doradca mówi mu: „dzisiaj Bóg wydał twego wroga w twoje ręce”. Lecz Dawid pamięta w sercu słowa Boga: „Ja jestem tym, który zabija i ożywia, Ja ranię i Ja sam uzdrawiam” (Pwt 32,39). Dawid, nie podnoś ręki na namaszczonego.
Nie szuka sam sprawiedliwości, lecz sprawy składa w ręce Boga.
Jezus na krzyży nie żąda sprawiedliwości lecz woła: „Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią”.
My chrześcijanie zrodzeni ze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, ożywieni mocą Ducha Świętego jesteśmy wezwani, aby praktykować to słowo w życiu.

Jakie jest nasze serce?

„Kochajcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze tym, którzy was nienawidzą… a tak będziecie Synami Najwyższego. Módlcie się za tych, którzy was prześladują. Bądźcie miłosierni, tak jak miłosierny jest wasz Ojciec… ponieważ taką miarą jaką wy mierzycie i wam odmierzą”. Czy w moim życiu mam takie fakty, które mówią, że to słowo wypełniło się we mnie?

Pewien apokryf pochodzący z pierwszych wieków mówi, że „W dniu, w którym poczujesz w swoim sercu miłość do nieprzyjaciela – zabij cielca, sproś przyjaciół i ciesz się, i raduj, boś jest w Królestwie Bożym”.
Do takiej miłości może nas uzdolnić tylko Jezus!

Po to dziś jestem na Eucharystii, aby mieć serce Boga!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "