Miłość Boga nigdy nie ustaje Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Miłość Boga nigdy nie ustaje
29 października 2020

Miłość Boga nigdy nie ustaje

Czwartek, XXX Tydzień zwykły, Rok A, II

W tym czasie przyszli niektórzy faryzeusze i rzekli do Jezusa: «Wyjdź i uchodź stąd, bo Herod chce Cię zabić». Lecz On im odpowiedział: «Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu. Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz to niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jeruzalem.
Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swoje pisklęta pod skrzydła, a nie chcieliście. Oto dom wasz tylko dla was pozostanie. Mówię zaś wam: nie ujrzycie Mnie, aż nadejdzie czas, gdy powiecie: „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie”».

(Łk 13, 31-35)


Jezus nazywa Heroda lisem. W starożytności zwrot ten niekoniecznie kojarzył się z przebiegłością, raczej oznaczał kogoś nikczemnego, bez skrupułów, knującego intrygi. Lis był stworzeniem, które pozbawiało człowieka jego pożywienia, wykradając z domowej zagrody drób, zagryzając i dusząc pisklęta.

W tym kontekście Jezus mówi, że wielokrotnie chciał zgromadzić dzieci Jerozolimy jak ptak, który gromadzi pisklęta pod swoimi skrzydłami, aby je chronić. Obraz Boga chroniącego Izraela pod skrzydłami to częsty motyw pojawiający się w Psalmach. Słuchacze Jezusa znali go zatem doskonale, a dla wielu zapewne było szokiem, że odnosi On go do siebie samego. Dla tych zaś, którzy rozpoznali już w Jezusie Syna Bożego było to zapewne potwierdzenie, że to On jest Mesjaszem.

Wypowiedź Jezusa, że wielokrotnie chciał chronić dzieci Jerozolimy jest pewnego rodzaju wyznaniem szczególnej więzi z mieszkańcami tego miasta. Brzmi to trochę jak wyznanie miłości, która została odrzucona (chciałem zgromadzić twoje dzieci… a nie chcieliście). Jezus nie jest pierwszym, którego Jerozolima odrzuciła. Miasto to było znane z faktu, że w nim zamordowano największą ilość posłanych przez Boga proroków. Jezus jest świadom, że podzieli ich los. Mimo to idzie do Jerozolimy. Z miłości.

Miłość Boga nigdy nie ustaje, nawet gdy jest odrzucana.

——————————-

ks. Łukasz Nowak MS – sekretarz prowincjalny, mieszka w Warszawie

——————————-