Matka Kościoła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Matka Kościoła
10 czerwca 2019

Matka Kościoła

Poniedziałek, X Tydzień zwykły, Rok C, I

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

(J 2, 1-11)


Młoda matka stała w kolejce do kościoła Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku. Stała na ruchomej taśmie, która niosła ją wraz z całym tłumem przed obraz Matki Bożej. Trzymała za ręce swoje dzieci, a w jej sercu coraz natarczywiej pojawiało się pytanie, co się wydarzy. Nigdy nie miała szczególnego nabożeństwa do Maryi. Od czasu jednak, gdy jej matka zmarła kilka lat wcześniej, przeczuwała nową rolę Matki Najświętszej w swoim życiu. Kiedy podniosła oczy na obraz Maryi, który pozostał cudownie na tilmie Juana Diego, w jej głowie wyraźnie brzmiały słowa: „Czyż nie jestem tu Ja, która jestem twoją Matką?” Słowa głęboko ją poruszyły, zaczęła płakać, bo otoczyła ją czułość Maryi! Stało się tak, bo Bóg dał Maryi potężną moc Ducha dla dotykania serc ludzkich i uzdrawiania ich ran. Dlatego takich historii można opowiedzieć zapewne wiele. Może także my byliśmy ich świadkami w Częstochowie, w La Salette czy w Dębowcu…

Podkreślił tę prawdę Ojciec św. Franciszek, kiedy w ubiegłym roku ustanowił wspomnienie Maryi Matki Kościoła dla całego Kościoła. Dotąd wspominano tę tajemnicę od 1971 r. tylko w Polsce, a potem także w Argentynie. W pierwszej homilii papież Franciszek powiedział: „Maryja jest matką od początku, od momentu, kiedy pojawia się w Ewangeliach, od dnia Zwiastowania do końca jest matką”. O Niej „nie mówi się ‘pani’ lub ‘wdowa po Józefie’” – a w rzeczywistości „mogli tak mówić” – lecz Maryja jest zawsze „matką”. „Ojcowie Kościoła dobrze to rozumieli i zrozumieli również, że macierzyńskość Maryi nie kończy się na Niej, idzie dalej”.

A w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy: „Uroczystość ta pomoże nam także w przypomnieniu sobie, że życie chrześcijańskie potrzebuje dla swego wzrostu zakotwiczenia w tajemnicy krzyża, ofierze Chrystusa w uczcie eucharystycznej oraz w składające ofiarę Dziewicy, Matce Odkupiciela i wszystkich odkupionych”.

Dzisiaj poproś Ducha Świętego, aby pomógł Ci zobaczyć, jak Matka Najświętsza troszczy się o Ciebie. Poproś też samą Maryję, aby pozwoliła Ci zobaczyć Jej troskę o ciebie. Bowiem Jej troska dotyczy nie tylko Kościoła jako takiego, ale Ciebie i mnie osobiście. Przyjmij Ją raz jeszcze, jak zrobił to św. Jan od chwili, gdy Jezus powiedział: „Oto Matka twoja”.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "