Mam wszystko Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Mam wszystko
21 marca 2019

Mam wszystko

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

Jezus powiedział do faryzeuszów:
«Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody.
Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.
Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”.
Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”.
Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.
Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».

(Łk 16, 19-31)


Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą””

 

Przejeżdżałem przez Łódź. Na blokach i kamienicach trwała odwieczna walka między ŁKS-em i Widzewem wyzywającymi się nawzajem od „Żydów”. Na jednym z murów przeczytałem hasło „Jezus zbawi Łódź”. Inna ręka innym kolorem sprayu przekreśliła literkę „z”. Pozostało hasło „Jezus bawi Łódź”.
Znamienna przeróbka. Przypomniałem ją sobie czytając dzisiejszą Ewangelię.
Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”. Mają wszystko. A nie wierzą.

Mamy wszystko. A wciąż nie słuchamy proroków. A przecież Bóg jest najbardziej komunikatywną Osobą świata. Szuka relacji, szuka człowieka. Nieustannie woła: „Adamie, gdzie jesteś?” Św. Augustyn zauważył, że litery imienia Adam, tworzą słowa określające cztery strony świata, symbol rozbicia, dezintegracji: Arktos (północ), Dysis (zachód); Anatole (wschód); Mesembre (południe). Na Golgocie Jezus „naprawił to, co Adam zgubił”: przyniósł pokój, jedność, scalił rozdarty świat, zburzył mur wrogości. Przerzucił most.

Mają Mojżesza i Proroków” – usłyszał bogacz. A ja? Mam ponad to prawo, które nadal Nowy Mojżesz: nadstawiaj policzek, dawaj, a będzie ci dane, jeśli pożądliwie spoglądasz na kobietę już w swym sercu dopuściłeś się cudzołóstwa, przebaczaj, by i tobie przebaczył Ojciec.

Jeśli nie uwierzę Mu na słowo, nie przekona mnie nawet powrót zmarłych zza zaświatów.

——————————-

Marcin Jakimowicz – dziennikarz, mieszka w Katowicach

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "