„Kiedy jest cierpienie, to opadają z człowieka wszystkie maski i zostaje to, co jest pod spodem. Cierpienie odziera człowieka z tego makijażu, który na siebie nakłada.”
(…)
Maryja Płacząca w La Salette przez świadków objawienia Maksymina i Melanię nazwana została Piękną Panią. Co takiego pięknego jest w Matce Bożej z La Salette?
Orędzie pobudza wyobraźnię. Piękno jest jednym z imion Bożych. Bóg jest piękny. Sięgamy tutaj po estetykę Pieśni nad Pieśniami, czyli księgi napisanej językiem miłości zmysłowej, która próbuje mówić o doświadczeniu duchowym. Kościół tę księgę interpretował w kluczu maryjnym. To Maryja jest tą, która jest piękna. Maryja w liturgii jest nazwana Tota Pulchra. To jest ciekawe, że w historii pobożności, jak i w historii sztuki, mamy zjawisko Pięknych Madonn, więc nie dziwi, że Madonna z La Salette jest nazywana Piękną Panią, bo Maryja jest najpiękniejszą z niewiast. I ta Piękna Pani wybrała na swoje objawienie piękne miejsce.
(…)
Czas postawić pytanie, co to jest piękno?
Powiem za Norwidem, że piękno to jest kształt miłości… Norwid wypowiada te słowa w Promethidionie. Utwór ma postać dialogu o trzech najwyższych wartościach, na których zbudowana jest nasza kultura, czyli o prawdzie, dobru i pięknie. Te wartości znalazły swoje ucieleśnienie we wcielonym Synu Bożym, w Chrystusie. Myślę, że nikt głębiej niż Norwid tego nie ujął. Z drugiej strony jest to tak tajemnicze, że chciałoby się powiedzieć za Michałem Aniołem, ale też i Albrechtem Dürerem, którzy tworzyli rzeczy piękne i zapytani, co to jest piękno, niezależnie od siebie odpowiedzieli to samo – nie wiem.
(…)
Z biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej Michałem Janochą rozmawia ks. Bohdan Dutko MS – czytaj całość rozmowy (TUTAJ)
3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem
10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych
10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe
16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej
3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu
21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych