Lepszy niż uboga wdowa? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Lepszy niż uboga wdowa?
5 czerwca 2021

Lepszy niż uboga wdowa?

Sobota, IX Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika

Jezus, nauczając rzesze, mówił:
«Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.
Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».

(Mk 12, 38-44)


Winfrid nie był biednym chłopcem. Wręcz przeciwnie – pochodził z zamożnej, arystokratycznej rodziny, która zafundowała mu wykształcenie w klasztorze Exeter w południowo-zachodniej Anglii. Około 702 roku, jako trzydziestoletni mnich benedyktyński przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę jako nauczyciel gramatyki. Pisał również komentarze biblijne i wiersze. W 716 roku po raz pierwszy udał się do Fryzji jako misjonarz, ale już po roku bez powodzenia wrócił do Anglii, by objąć funkcje opata klasztoru. Po dwóch latach został wysłany przez papieża Grzegorza II, by poganom niemieckich ludów głosić Ewangelię. Otrzymał przy tym imię Bonifacy. Kilka lat później został przez papieża wyświęcony na biskupa misyjnego z zadaniem organizowania Kościoła na terenie dzisiejszych Niemiec. Od Salzburga po wybrzeża Holandii przez ponad trzydzieści lat działał niestrudzenie ale i bardzo owocnie w służbie Kościoła. Zakładał nowe i reorganizował istniejące już diecezje, klasztory, parafie. Ustalał reguły zachowania kleru. Walczył z pogańskimi zwyczajami i zeświecczeniem hierarchii kościelnej. Zginął wraz z 51 towarzyszącymi mu osobami, gdy nieopodal holenderskiego Dokkum przygotowywał się w Święto Zesłania Ducha Świętego do wielkiej uroczystości udzielenia sakramentu Chrztu Św.

Co łączy św. Bonifacego z ubogą wdową z dzisiejszej Ewangelii? On – wielki i zasłużony za życia, czczony do dziś, przed którego relikwiami w katedrze w Fuldzie modlą się liczni pielgrzymi. Ona – nie znana, bezimienna wdowa, raz zauważona przez Jezusa w świątyni. Odpowiedź wydaje się prosta: obydwoje dali Bogu wszystko, co posiadali. Ona wrzuciła dwa pieniążki. Dla świętego Bonifacego jednym groszem było cale jego 82-letnie życie, ze wszystkimi talentami jakie posiadał. Czy warto zastanawiać się nad tym, które z nich było lepsze? A co jest moim „wszystko” dla Boga?

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-