“Kulejąca oktawa” Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   “Kulejąca oktawa”
28 grudnia 2019

“Kulejąca oktawa”

Sobota, Rok A, II

Święto świętych Młodzianków, męczenników

Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić”.
On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: „Z Egiptu wezwałem Syna mego”.
Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców.
Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: „Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma”.

(Mt 2, 13-18)


Boże Narodzenie świętujemy nie jeden dzień, ale wedle starożytnej tradycji, obchodzimy je przez osiem dni. Nazywamy ten okres oktawą. Zazwyczaj, w dniu 26 grudnia padają w naszych domach stwierdzenia: święta, święta i po świętach… Tak mówią Ci, którzy uwierzyli, że Boże Narodzenie niesie ze sobą magię; którzy są przekonani, że są to święta o magicznej mocy, która trwa tylko dwa dni, a szaleństwo przygotowań przez kilka tygodni… co najmniej…! Trzeba jasno powiedzieć, że magię „dorobił” człowiek, aby zakryć brutalną rzeczywistość i przesłanie tego wydarzenia; aby zakryć dramat, który rozegrał się w Betlejem. Dramat odrzucenia Boga, który przyszedł do swojej własności, ale swoi Go nie przyjęli (por. J 1,11).

Oktawa Bożego Narodzenia nie ma w sobie nic magicznego, to nie światełkowa idylliczna rzeczywistość. Jest jakby „kulejąca”… Już dzień po pamiątce narodzin Chrystusa wspominamy św. Szczepana, pierwszego męczennika; dzisiaj obchodzimy święto Młodzianków (wprowadzone do liturgii w V wieku). Młodziankowie to dzieci z Betlejem i okolicy, które niewinnie musiały oddać życie dla Chrystusa. Oktawa Bożego Narodzenia poprzez celebracje świąt, wspomnienia ukazuje, że dramat odrzucania Boga trwał w historii Kościoła (męczeństwo św. Szczepana, śmierć Młodzianków…) i trwa nadal. Są jednak tacy, którzy przyjęli Boga, który stał się człowiekiem i ich życie było naznaczone wielką miłością (św. Jan Apostoł).

„Gniew Heroda”
Herod poczuł się oszukany przez Mędrców, wpadł w straszny gniew… Ale nie tylko było przyczyną jego gniewu. Człowiek, gdy nie rozumie spraw Bożych, Jego działania, Jego woli zbawienia człowieka, wpada w gniew. Ewangelia św. Łukasza mówi o Jezusie, który uzdrawia człowieka z uschniętą ręką! Faryzeusze wpadają w szał i naradzają się między sobą, co by uczynić Jezusowi (por. Łk 6,6-11). Takie zachowanie, takie postawy mają miejsce i dzisiaj! Sprawy Boże wywołują gniew i szał… Sprawy Boże są wyciszane! Może być święto choinki, ale nie może być żłóbka przy choince… Można zajmować się sprawami całego społeczeństwa, ale nie może być znaku krzyża…

Chrystus narodził się, aby każdy mógł otrzymać zbawienie! Bóg nie wyklucza, nie odrzuca… tak czyni człowiek, który zajmuje miejsce Boga pośród nas – Emmanuela!

——————————-

ks. Jacek Pawłowski MS – wikariusz generalny Zgromadzenia Misjonarzy Saletynów, mieszka w Rzymie.

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "