Krótka katecheza Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Krótka katecheza
17 sierpnia 2019

Krótka katecheza

Sobota, XIX Tydzień zwykły, Rok C, I

Przynoszono do Jezusa dzieci, aby położył na nie ręce i pomodlił się za nie; a uczniowie szorstko zabraniali im tego. Lecz Jezus rzekł: «Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie». Położył na nie ręce i poszedł stamtąd.

(Mt 19, 13-15)


Przypominają mi się pielgrzymki Jana Pawła II podczas do Polski, kiedy papież był już starszy, schorowany, zmęczenie rysowało się na Jego twarzy i wtedy w trosce o Niego wielu z nas myślało o ograniczeniu spotkań papieża z ludźmi, mimo że sami cieszyliśmy się z każdej chwili bycia blisko papieża.

Rozumiem troskę Apostołów o swojego Mistrza. Chcieli dobrze, ale nie wiedzieli, że Jezus pragnął błogosławić dzieci. Nauczyciel wykorzystuje to wydarzenie do dania krótkiej katechezy swoim uczniom.
Do takich bowiem należy królestwo niebieskie.

Jesteśmy zaproszeni by stać się jak dziecko. Dziecko jest zależne od rodziców, nie może funkcjonować samo. Królestwo niebieskie należy do tych, którzy są jak dzieci. Złączeni z Bogiem, żyjący dzięki Bogu, dzięki Jego miłości. Tak jak dzieci nie od razu wszystko rozumiemy, ale doświadczamy Jego błogosławieństwa, tego że Bóg nigdy nie przestaje dobrze o nas myśleć.

Jezus zaprasza nas, aby przychodzić do Niego, zwłaszcza wtedy, kiedy jest nam trudno, kiedy czujemy się niezrozumiani przez innych, kiedy nie radzimy sobie… Właśnie to powinno nas przynaglać, aby iść do Jezusa, a nie nas zniechęcać.

I na koniec Jezus odchodzi. Wydaje się po ludzku, że jest nieobecny, a On pozwala nam za każdym razem w wolności wybierać Siebie, nie zmusza nas, nie narzuca się, jest blisko i czeka na nas w każdej chwili.

——————————-

ks. Paweł Raczyński MS – przełożony wspólnoty i kustosz sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "