Królestwo – jak gorczyca, jak drożdże Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Królestwo – jak gorczyca, jak drożdże
27 października 2020

Królestwo – jak gorczyca, jak drożdże

Wtorek, XXX Tydzień zwykły, Rok A, II

Jezus mówił: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach».
I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło».

(Łk 13, 18-21)


Nawet te dwa krótkie porównania, których użył Jezus, aby przybliżyć tajemnicę PRAWDZIWEGO Królestwa Niebieskiego, nie oddają w ludzkim języku całego splendoru tej rzeczywistości obiecanej nam od samego stworzenia świata. Może trzeba użyć bardziej dosadnych stwierdzeń. Spróbuję to uczynić.

Jesteśmy na tej ziemi w zalążku prawdziwego istnienia, które ma zostać w pełni objawione wraz z ponownym przyjściem Zbawiciela na końcu tego czasu. Zalążek jest malutki, jak ziarnko gorczycy w ziemi, jak odrobina drożdży w cieście. Ale już tu jest! Już istotowo nazywa się go krzakiem w zalążku, chlebem w formie ciasta. Ale przecież to jeszcze nie jest krzak, to nie jest zupełnie nic podobnego do pachnącego chleba. Ale już jest! Zaraz, naprawdę za niedługą chwilę, będzie okazalszą formą – prawdziwą formą, rzeczywistą formą, obiecaną formą, naoczną formą, bez ogródek formą, całościową formą, pełną formą. Jakich jeszcze słów należy użyć, nie wiem! Musimy poczekać: jak dla krzaka kilka lat, a dla chleba kilka godzin. A dla Królestwa Niebieskiego? Kilka chwil, które w porównaniu z wiecznością i tak zgasną do czasu trwania mgnienia oka!

Jedno jest pewne: Królestwo Niebieskie już tu jest! Zalążkowo, ale w istocie już jest! Trzeba teraz użyć odpowiednich słów, aby wyrazić dwie rzeczy: po pierwsze: DOSTRZEC tę istotową jedność między tym, co o Królestwie Bożym nauczał Jezus i co kontynuuje w swoim nauczaniu Kościół, a tym co doświadczają już teraz Aniołowie i święci; po drugie: ZGODZIĆ SIĘ na wizerunkowo ogromną różnicę w postrzeganiu, naprawdę przepaścistej (1) różnicy między tym życiem na ziemi, w wierze, i tamtym życiem w Niebie, osobiście doświadczanym.

Musimy odwoływać się do naszej wyobraźni. I cierpliwości w oczekiwaniu. Bo Królestwo, które JUŻ JEST tak naprawdę dopiero się prawdziwie okaże w Wieczności. Bo tylko tam, w Niebie, jest to Królestwo PRAWDZIWE, PEŁNE, NAMACALNE, NIEODBITE, BEZ POTRZEBY WIARY I BEZ OCZEKIWANIA W NADZIEI. Już oczekuje naszej tam obecności, już ma przygotowane miejsca dla każdego poczętego istnienia ludzkiego na ziemi.
Już…
… ale jeszcze nie w pełni, tylko w zalążku.

———————-

[1]
Naprawdę jesteśmy przepaściście oddaleni. Lubię to słowo po tym, jak nawet moi znajomi Włosi z szyderczym uśmiechem próbowali testować obcokrajowców pytając o powtórzenie ich najtrudniejszego do wymówienia słowa precipitevolissimevolmente czyli «przepaściście». Tylko że dla nas, Polaków, jest to kwestia powtórzenia trzy razy i już je opanowujemy, za to nasze Jana Brzechwy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” szybko zmiata uśmiech z twarzy każdego Włocha, i nie tylko Włochów. Wszyscy wymiękają na drugiej sylabie nazwy miejscowości.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-