Królestwo Boga Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Królestwo Boga
29 stycznia 2021

Królestwo Boga

Piątek, III Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus mówił do tłumów:
«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».
Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

(Mk 4, 26-34)


Bogata rzeczywistość

Królestwo Boże jest bardzo bogatą rzeczywistością, trudną do pojęcia i nieogarnioną. Dlatego Jezus, chcąc pomóc swoim słuchaczom w nakreśleniu jego obrazu, posługuje się przypowieściami. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy dwie takie przypowieści

Bóg daje wzrost

Królestwo Boże podobne jest do ziarna rzuconego w ziemię. Człowiekowi została powierzona pewna praca związana z Królestwem Bożym. To on rzuca ziarno w ziemię, to on interesuje się plonem i zapuszcza sierp w czasie żniwa. Jednak człowiek nie powinien myśleć, że to on decyduje tym kiedy jego praca przyniesie owoc i czy w ogóle jakikolwiek przyniesie. O tym zdecyduje Bóg, który pomaga ziarnu w wykiełkowaniu, daje wzrost i przekształca je w dojrzałą roślinę wydającą owoc. Bóg jest tym, od którego wszystko zależy.

Bóg często wybiera to, co małe

Bóg często posługuje się rzeczami najmniejszymi i najbardziej niepozornymi, aby przekształcić je w rzeczy wielkie. W ten sposób objawia się Jego chwała. Dlatego Królestwo Boże podobne jest do najmniejszego z ziaren, które wyrasta na wielką roślinę posiadającą szerokie gałęzie. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale w czasie określonym przez Boga. To On potrafi przyspieszyć lub spowolnić wzrost, to on jest Panem dającym życie. Człowiekowi pozostaje bycie cierpliwym i zgłębianie tajemnicy działania Boga.

——————————-

ks. Łukasz Nowak MS – sekretarz prowincjalny, mieszka w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "