Kościół łodzią Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Kościół łodzią
14 lutego 2022

Kościół łodzią

Poniedziałek, VI Tydzień zwykły, Rok C, II

Święto świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa – patronów Europy

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was.
W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę.
Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.»

(Łk 10, 1-9)


Łódź jest symbolem Kościoła, do którego zaprosił nas Jezus Chrystus.To już trzeci raz w Ewangelii św. Marka, jak Jezus daje pouczenie w łodzi , dla swoich uczniów. Kościół jest tym miejscem, gdzie Jezus ciągle uczy swoich uczniów, umacnia i daje im wiarę, stąd tak ważne jest być w Kościele, być w łodzi. Pozostawanie poza łodzią, wiąże się z ryzykiem pogrążania się w odmętach morza, które jest obrazem tego świata, w którym chrześcijanin nie może egzystować, ze względu na zupełnie przeciwną jemu strukturę i kulturę życia.

Pan morza

Pierwszy raz, gdy spotykamy uczniów w łodzi, myślą oni, że pójdą na dno. Są wezwani do wiary,  w Tego, który rzekomo śpi, a On jest zawsze i czuwa. Pierwsza obecność Jezusa w łodzi zapowiada Chrzest Święty, ten dar , w którym Jezus przeprowadza nas ze śmierci do życia. Drugie spotkanie Jezusa w łodzi wywołuje u uczniów lęk i przestraszenie, ponieważ widzą Go chodzącego po morzu. Uważają Jego za zjawę, gdyż jest to dla nich niemożliwe, żeby deptać wody śmierci. Jezus jest Ten jedyny, który przygniata stopami wody śmierci. Po tych wodach może również chodzić ten, którego Jezus do tego uzdolni i da Ducha Świętego .

Jeden Chleb wystarczy

Dzisiaj po raz trzeci spotykamy Jezusa w łodzi z uczniami, którzy będąc w niej, żyją tak na prawdę poza łodzią. Myślą ciągle, jak ten świat i wchodząc do łodzi z jednym chleb, obawiają się, że umrą z głodu. Ich pamięć jest bardzo krótka. Tak niedawno Jezus rozmnożył chleb dla tysięcy ludzi i pokazał ,że On jest Panem, który zawsze myśli i opiekuje się swoimi uczniami . Jest Panem, który troszczy się o tych, którzy poszli za Nim. Jest Pasterzem i nie chce, aby owce ginęły i przychodzi, aby je karmić. W Kościele jest tylko jeden Chleb, który wystarczy. Tym Chlebem jest sam Jezus. „Ja Jestem Chlebem Życia, kto Mnie spożywa, będzie żył na wieki”. Krótki wzrok uczniów, ich słaba wiara ,sprawia, że zachowują się oni, jak ludzie tego świat, myśląc o zaspokojeniu fizycznego głodu. Obecność Jezusa w łodzi i ten chleb jest po to, aby umożliwić nam kurs tą łodzią, do życia wiecznego, do tej przystani, w której On będzie czekał zapraszając nas do siebie, do wspólnego życia.

Żyć bez kwasu

W tym Słowie przestrzega nas, abyśmy strzegli się ”kwasu faryzeuszów i Heroda„ czyli życia w obłudzie , na pokaz. Jezus jest Tym, który nas wyzwala. Jezus jest Jest tym, który czyni, że nasze życie jest prawdziwe, a prawda wyzwala. Panie, chcemy iść za Tobą, chcemy, żebyś Ty w tej łodzi do nas ciągle mówił i abyśmy mieli rozeznanie, że ten Chleb, którym Ty Jesteś, wystarczy na nasze życie tutaj na ziemi i życie z Tobą na wieki, w niebie.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-