Piątek, XXVI Tydzień zwykły, Rok B, I
Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Jezus powiedział:
«Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze i popiele. Toteż Tyrowi i Sydonowi lżej będzie na sądzie niżeli wam.
A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz!
Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który mnie posłał».
(Łk 10, 13-16)
„Dopiero osobiste doświadczenie spotkania z Jezusem, może zmienić życie człowieka”
(św. Edyta Stein)
W dzisiejszej Ewangelii Jezus skarży się: „Biada Tobie Korozain, biada tobie Betsaido”. Owe miasta leżą na brzegu jeziora Galilejskiego, gdzie Jezus często bywał i gdzie głosił Ewangelię.
Betsaida była miastem Filipa, Andrzeja i Piotra, a Korozain było parę kilometrów od Karafnał, miejsca, gdzie Jezus uczynił bardzo wiele cudów, ale mimo to te miasta się nie nawróciły, niczego nie zmieniły w swoim życiu. Dziś Bóg woła nas do nawrócenia.
Ale jest też prawdą, że możemy w życiu słuchać wiele Słowa Bożego czy homilii, bardzo wiele doświadczyć, ale wcale się nie nawracać. Można doznać bardzo wielu łask i nie uczynić nawet jednego kroku, aby się nawracać. Doświadczenie życia uczy, że można się na Słowo Boże uodpornić, że można być cały czas skoncentrowanym na sobie i myśleć tylko o sobie i nie nawracać się.
Sytuacja zatwardziałego serca jest jeszcze bardziej podkreślona, kiedy Jezus mówi: „gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i popiele by się nawróciły”. Tyr i Sydon to były miasta portowe, które słynęły nie tylko z bogactwa, ale także z liberalnej moralności i rozpusty.
Jezus odsłania przed nami tajemnicę miłosierdzia Bożego. Miłosierdzie ma moc wyprowadzić człowieka z każdego grzechu, z każdego zniewolenia.
Powrót do Boga jest zawsze możliwy. Pamiętajmy o celniku Mateuszu i jego niewoli pieniądza, czy też o Jawnogrzesznicy, którą Jezus uwolnił od niewoli grzechów ciała.
Bóg pragnie dla nas tylko jednego, abyśmy uznali swój grzech, pozwolili nawrócić się i przyjęli miejsce w Jego domu. To Jego pragnienie czyni Go naszym sługą.
Przytoczone ewangeliczne przykłady, mówią nam, że także my – podobnie jak oni – możemy być odnalezieni przez Boga – Sługę.
——————————-
ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”
——————————-
10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych
10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe
16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej
3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu
21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych