Kiedy uderza huragan Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Kiedy uderza huragan
5 grudnia 2019

Kiedy uderza huragan

Czwartek, I Tydzień Adwentu Rok A, II

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego ojca, który jest w niebie.
Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.
Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. i runął, a upadek jego był wielki».

(Mt 7, 21. 24-27)


W Księdze Przysłów czytamy: „Huragan uderza i bezbożny przepada, zaś człowiek prawy ma wieczny fundament” (Prz 10, 25). Uderza na każdego – nie wyłączając prawych, słuchających słowa Bożego, modlących się. Relacja z Panem nie chroni automatycznie przed wszystkimi nieszczęśliwymi wypadkami losu.

Także człowiek wierzący staje niekiedy przed koniecznością postawienia sobie pytania: „Dlaczego mnie to spotkało?”… i bywa tak, że odpowiedzi nie znajduje.

Nie wiadomo dlaczego spadł ulewny deszcz, dlaczego w dom uderzyły silne wiatry. Nie wiadomo dlaczego ktoś bliski nagle choruje, traci pracę. Po co te wszystkie bolesne wydarzenia?

Może Pan Bóg za jakiś czas odsłoni mi ich sens. To, co mogę zrobić dzisiaj, to wykorzystać je jako okazję do refleksji: na jakim fundamencie buduję moje życie? Jeśli mam poczucie, że wszystko mi się wali, a życie traci sens, to niestety bardziej przypominam człowieka nieroztropnego, który stawia swój dom na piasku. Jeśli trwam mimo wszystko – pomimo całego bólu – to znak, że rozsądnie buduję na skale.
Czy będę zdolny modlić się „Jezu ufam Tobie”, kiedy te wszystkie wichry i strumienie uderzą w mój dom?

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku – Sobieszewie

——————————-