Każdy ma szansę Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Każdy ma szansę
19 kwietnia 2022

Każdy ma szansę

Wtorek, Oktawa Wielkanocna, Rok C, II

Maria Magdalena stała przed grobem, płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg.
I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?»
Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono».
Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.
Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?»
Ona zaś, sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę».
Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Mój Nauczycielu!
Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”».
Poszła Maria Magdalena i oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział.

(J 20, 11-18)


Przez 9 dni rozbrzmiewa w świecie radosne Alleluja. Oktawa Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. Uroczystość uroczystości, największe święto w Kościele Katolickim. Dla nas, chrześcijan nie ma nic ważniejszego, większego, bardziej świętego. Dlatego śpiewamy z taką mocą, radością i wiarą: Alleluja. Czy na pewno? Czy z wiarą i konsekwentnie wobec tego, co się dzieje wokół nas, blisko i daleko od nas? Każdy odpowiada za siebie.

O Marii Magdalenie mówi Ewangelia, że Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów. I od tego dnia, od tej chwili rozpoczął się nowy okres w życiu tej kobiety, nastąpiła metanoia, przemiana, nawrócenie. Jej życie zmieniło się o 180 stopni. Odkryła w Jezusie jedynego Pana i Zbawiciela, przede wszystkim w jej życiu osobistym, a potem w jej relacji do innych, do świata.

Jest jeszcze jedna scena w Ewangelii, która bardzo pasuje do życia Marii Magdaleny. Tradycja utożsamia ową kobietę przyłapaną na cudzołóstwie właśnie z nią. Czy tak było? Egzegeci mówią, że pewno nie. Ale puśćmy wodze fantazji. Do mnie osobiście bardzo przemawia do serca taki scenariusz, właśnie w kontekście dzisiejszej Ewangelii o jej spotkaniu ze zmartwychwstałym Jezusem.

Bezbronna, upokorzona, porzucona, skazana na straszną śmierć, pragnąca pewno sama umrzeć w tamtej chwili. Podobna do zranionego zwierzęcia, schwytanego do wnęk i czekającego na ostateczny śmiertelny strzał. I ten niesamowity człowiek, jak pewno wtedy jeszcze myślała. Nie potępia, nie krzyczy, czeka, milczy i…. pisze na piasku. Co pisze? Różne są odpowiedzi. Mnie przychodzi do głowy, że wtedy właśnie Jezus napisał coś wyjątkowego, coś, co było wyłącznie dla niej, dla Marii Magdaleny. Z otwartymi ze zdumienia oczyma, z niedowierzaniem, mając w uszach krzyk: Ukamienować!, przeczytała: „Kocham Cię”. A potem usłyszała wyraźnie słowa: “I ja ciebie nie potępiam. Idź i już więcej nie grzesz”.

Dostała tak wielką dobrą nowinę, Ewangelię, którą zapamiętała na całe życie i której już była wierna do końca. I dlatego właśnie ona jako pierwsza spotkała Tego, który ją pierwszy umiłował, Zmartwychwstałego. I ona dostała jako pierwsza misję głoszenia tej radosnej nowiny innym. „Idź i oznajmij to moim uczniom”. Niesamowite. Poszła posłusznie i z radością, a powiedziała tylko: „Widziałam Pana”. To wystarczyło.

Nawrócona grzesznica i pierwsza Apostołka życia wiecznego. Złoczyńca, bandyta, zabójca wiszący na krzyżu obok Jezusa. Krótkie, ale jakże niesamowite zdanie: Jezu, wspomnij na mnie. I jako pierwszy wchodzi co nieba! Paradoksy Ewangelii. Co to znaczy dla mnie? Tylko jedno: Każdy ma szansę, każdy jest powołany, każdego kocha Bóg. Wierzę w to?

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Republice Czeskiej w Boskov, dom rekolekcyjny

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "